Чи спричинять фінансові вливання бебі-бум?

Поділитися
Напевно, жодна соціальна акція останнього часу не викликала такого резонансу і суперечливих оцінок, як призначення та виплата державної допомоги в розмірі 8497,6 грн...

Напевно, жодна соціальна акція останнього часу не викликала такого резонансу і суперечливих оцінок, як призначення та виплата державної допомоги в розмірі 8497,6 грн. сім’ям, діти яких народилися після 1 квітня ц.р. Дискусії про ефективність ужитих заходів, про те, наскільки вони здатні вплинути на вкрай несприятливу демографічну ситуацію, поліпшити становище сімей із дітьми, не вщухають. Особливо гострими є питання: чи здатні соціальні служби справедливо розв’язувати виниклі при цьому проблеми, чи підуть виділені кошти на добру справу або ж будуть розбазарені? Оскільки важливо з перших вуст почути думки на актуальну тему, яка хвилює громадськість, переконатися, чи реально за будь-якої ситуації гарантовано одержати належні суми, чи за цільовим призначенням використовують чималі кошти, кореспондент «ДТ» вирушила на зустріч із молодими мамами та посадовцями.

Ірина Г., 26 років, доньці Марії чотири місяці. Не працює. Документи для оформлення допомоги (на підставі заяви про призначення допомоги, копії свідоцтва про народження дитини; довідки про народження дитини, виданої загсом) у Фонді соціального страхування оформили на чоловіка, котрий займається підприємницькою діяльністю. Кошти виявилися дуже доречними, оскільки штучне харчування, на яке довелося перейти, зажадало чималих грошей. А баночки імпортної молочної суміші вартістю майже 30 грн. вистачає всього на три-чотири дні. Ірина при догляді за дитиною використовує економупаковки підгузників. Вони теж недешеві — упаковки вартістю 70 грн. (90 штук), вистачає на тиждень.

Наталі В. 30 років, доньці Ірі три місяці. Молода мама побоювалася, що взагалі не зможе одержати допомогу, оскільки комерційна фірма, у якій вона працювала до вагітності, збанкрутувала й була ліквідована. Стали оформляти документи через мале підприємство, де працював чоловік Олександр. Справа затяглася на кілька місяців, і молодій сім’ї було нелегко. Полегшення, за словами Наталі, прийшло кілька днів тому, при одержанні 3384 грн. Перші витрати пішли на повернення боргів, оскільки все — від коляски до підгузників — довелося закуповувати на позичені кошти.

Вікторія Ф., 21 рік, сину Віктору три місяці. Вона та її чоловік Валентин — учорашні студенти. Обоє не працюють, живуть у батьків дружини. Народила Вікторія по закінченні інституту. Чоловік роботи за фахом не знаходить, перебивається випадковими заробітками, одержує гроші в обхід бухгалтерії «чорною готівкою». З оформленням допомоги в районному соцзабезі особливих труднощів не виникло, і тепер сім’я використовує отримані гроші на поточні потреби.

Ірина Н., 35 років, доньці Софії 1,5 місяця. За її словами, на відміну від інших працівниць малих комерційних структур, яким доводиться довго чекати матеріальної допомоги, вона одержала першу виплату усього через місяць після відповідного звернення. Можливо, позначилося те, що очолював мале підприємство її чоловік. Софія — друга дитина в сім’ї. Молоді батьки дозволили собі на отримані гроші придбати гарну коляску вартістю майже 3 тис. грн.

Напрошується висновок — навіть тоді, коли оформлення документів затягується, у батьків, які живуть у столиці, немає жодних сумнівів, що рано чи пізно допомогу буде отримано. Із опитаних двох десятків молодих мам, які мають дітей від 1,5 до 4 місяців, тільки дві ще не одержали першого траншу виплат. У першому випадку молода сім’я, котра перебувала на утриманні заможних батьків, не квапилася з оформленням документів, а в другому затримку спричинило те, що в невеличкому приватному підприємстві, через яке оформляли документи, виникли внутрішні проблеми, пов’язані із зміною бухгалтера. Незручність лише в тому, що мами хотіли б розпорядитися грошовою допомогою вже в перший місяць, коли потреби в коштах особливо великі. Але 3384 грн. можна одержати в кращому разі через місяць, а то й два.

Із розмови з головним лікарем Будинку дитини імені Городецького Володимиром Мкртичевим кор. «ДТ» дізналася, що завдяки нововведенню про виплату батькам при народженні дитини восьми з гаком тисяч гривень, на жаль, поки не поменшало тих, хто відмовився від власних дітей. Число тутешніх маленьких «постояльців» коливається в межах 130. Це середні показники і для інших подібних закладів. При тому, що дикі випадки викидання, підкидання і навіть убивання новонароджених не припиняються. Звісно, цьому страшному явищу однією, навіть вагомою в грошовому плані, акцією не покладеш край. Однак те, що закладається матеріальна основа для боротьби із соціальним сирітством і бездоглядністю, за належного контролю з часом може дати позитивний ефект.

У Дарницькому управлінні праці та соціального захисту населення кореспондент «ДТ» дізналася, що використання коштів контролюється спільними зусиллями працівників управління та відділу у справах сім’ї і молоді місцевого райвиконкому. Як розповів начальник управління праці та соціального захисту району Галина Переходько, з 1 квітня ц.р. до них по допомогу звернулися 270 молодих батьків. Більшість уже одержали першу виплату. Створені комісії побували в цих сім’ях. Інспектори зазначають, що після зростання грошових виплат ставлення до їхніх відвідувань доброзичливе, оскільки вони не тільки контролюють, а й принагідно можуть подати необхідну психологічну, юридичну допомогу. До речі, більшості молодих сімей контроль за використанням коштів загалом не потрібен. Інспектори більше цікавляться такими питаннями в тих сім’ях, де є проблеми.

Прийнято вважати, що не за призначенням використовуються кошти серед п’яниць, наркоманів. А в цьому районі проблема полягає в тому, що молода мама живе зі своїми малолітніми дітьми (наймолодшу з яких вона народила зовсім недавно) у багатодітній і далеко не благополучній сім’ї. Тут ведуть хоча й тверезий, але настільки безладний спосіб життя, що без належного контролю можлива втрата будь-яких коштів. Проте, за словами заступника начальника відділу у справах сім’ї та молоді Дарницького райвиконкому Катерини Зелінської, молода мама адекватно реагує на зауваження, розуміючи, що органи державної влади, виділяючи чималі гроші, мають право вимагати їхнього належного цільового використання. Щоб увести сім’ю в русло прагматичних витрат, інспектори разом із мамою визначили, що потрібно передусім для неї і дитини, вдалися й до психологічної допомоги.

Оптимістично оцінюють можливості нововведення для вирішення гострих питань дитинства та материнства медики. За даними, отриманим у Київському обласному управлінні охорони здоров’я, за шість місяців (починаючи з 1 квітня) нинішнього року народилося 8338 дітей, тоді як 2004 року за ті ж півроку ця цифра становила 6781. За словами головного лікаря Київського міського пологового будинку №2 Тетяни Пехньо, недавно був випадок, коли молода мама спочатку відмовилася від новонародженої дівчинки, а потім (не в останню чергу через умовляння медперсоналу й потужний аргумент у вигляді виплати восьмитисячної державної допомоги) передумала і забрала немовля додому.

Медикам, з огляду на свою професію, доводиться надавати молодим мамам різні консультації. Уявляєте, як раніше сприймалися поради про різноманітне й правильне харчування матері та дитини, лікування й догляд, коли виділеної державою допомоги не вистачало на необхідне придане для новонароджених, а чимало молодих сімей і без народження маляти не могли звести кінці з кінцями. За таких умов слова й правильні рекомендації навряд чи можна було застосувати. Зовсім інша річ тепер, коли на забезпечення новонародженого держава виділяє чималі кошти, вважають медичні працівники. Нині можна сміливо давати поради, знаючи, що матеріальне становище батьків дозволяє їх виконувати. Відвідуючи молодих мам і новонароджених за місцем проживання, лікарі-педіатри та патронажні сестри, окрім усього іншого, мають достовірну інформацію про те, як живе сім’я, наскільки вміло використовує отримані кошти. Це теж може стати своєрідною формою контролю, яку, гадаю, можна і потрібно вдосконалювати.

Прикметою часу є те, що сучасні жінки, які прагнуть зробити кар’єру і дорожать своєю роботою, нерідко відкладають народження дитини до кращих часів, які, на жаль, можуть і не настати. Виявилося, що на розв’язання цієї жіночої проблеми певною мірою може вплинути десятиразове підвищення державної допомоги. У пошуках чергової молодої мами кореспондент «ДТ» познайомилася з Оксаною З., але молода жінка виявилася не мамою тримісячної Ніни, а нянькою. Втім, Оксана мала найбезпосередніший стосунок до тих восьми тисяч гривень, які виплачує держава. Відповідно до домовленості, батьки дівчинки заплатять няньці за послуги протягом року отримані на дитину виплати. Такий несподіваний поворот був настільки цікавий, що змусив дочекатися мами. Іра К. розповіла ще цікавіші речі. Наприклад, те, що вони з чоловіком планували завести дитину не раніш, аніж через три-чотири роки. Їм бракувало не грошей, а часу. За цей строк вона повинна була завершити «розкрутку» розпочатого бізнесу, а чоловік — закінчити навчання в аспірантурі. Але, як це буває, вони не все врахували і... життя піднесло сюрприз. Справа могла дійти до аборту. Проте зміна обставин дозволила знайти інший вихід. Сім’я прийняла рішення — народжувати. А щоб заощадити такий необхідний для Іри та її чоловіка час, вдалися до послуг няньки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі