Анатолій Кінах ніколи не належав до тих політиків, які прагнуть заявляти про себе гучно. Постійна стриманість у словах, жестах і вчинках може бути проявом двох протилежних характерів — боязкого і сильного. Але боязкі у велику політику не ходять. А для сильного політика стриманість — неоціненна риса. Адже народна мудрість недарма гласить: слово — срібло, мовчання — золото.
Не задля красного слівця в одному зі своїх інтерв’ю Анатолій Кінах казав: «Вважаю, що людина повинна розглядати свою посаду як засіб і можливість реалізації своїх громадянських, професійних і політичних принципів. Людина, котра працює заради того, щоб якомога довше втриматися на посаді, — це раб без внутрішньої і зовнішньої свободи. Я ніколи не хотів би опинитися в такому становищі». Увійшовши після другого туру президентських виборів у Комітет національного порятунку, він довів, що це позиція, а не порожня заява, виголошена задля красного слівця. Довів не тільки самим фактом свого вибору, а й подальшими діями.
Відомо, що в період, який передував повторному проведенню другого туру, Віктор Ющенко значно зменшив кількість своїх поїздок містами й селами. Цього разу спілкування з виборцями він доручив своїм союзникам та однодумцям. Причому основну увагу було спрямовано на ті регіони, де позиції суперника, за результатами попередніх турів, виявилися кращими. Можливо, особисті зустрічі й не дали б очікуваного ефекту: люди, які вже одного разу склали думку про Віктора Ющенка на підставі масованої і не обтяженої делікатністю пропаганди, не стали б її змінювати. Але до людини, котра має в регіоні авторитет і довіру, варто дослухатися. Недарма ж приїздові прибічників Ющенка в східні та південні області чинився такий жорсткий опір. Прикладів того не злічити. Досить хоча б згадати «гарячий» прийом, влаштований лідерові СПУ Олександру Морозу в Одесі, чи автопробіг із перешкодами «Поїзда дружби».
Наприкінці минулого тижня Анатолій Кінах відвідав Херсон, Запоріжжя та Миколаїв. На щастя, ці поїздки не супроводжувалися гучними скандалами. Тому Анатолію Кириловичу і вдалося успішно виконати свою програму.
У Херсоні президент Українського союзу промисловців та підприємців і голова однойменної партії виступив на мітингу, присвяченому першому мітингу на підтримку свободи і демократії на Майдані Незалежності та в сотнях міст України.
— Вийшовши на майдани України на знак протесту проти масштабної фальсифікації другого туру виборів президента України, ви примусили поважати свій голос, засвідчили готовність відстоювати і захищати свій вибір, — сказав він, звертаючись до численної аудиторії, що зібралася на площі Свободи в обласному центрі. Лідер ПППУ особливо відзначив ініціативність херсонських підприємців, які в числі перших приєдналися до всеукраїнської акції непокори. Він особливо відзначив, що величезним позитивом передвиборної кампанії Віктора Ющенка став перехід від актів протестного характеру до дій, спрямованих на творчу працю задля кращого майбутнього.
— На всіх зустрічах із людьми, — заявив глава ПППУ, — я вестиму серйозну конструктивну дискусію про зміст і процедури прийняття повноцінного бюджету на 2005 рік, про перші кроки нової влади зі стабілізації соціально-економічної ситуації, про програму економічного відродження країни.
Потім Анатолій Кінах зустрівся з робітниками херсонського підприємства «Паллада». У ході зустрічі підкреслювалася необхідність прозорої й ефективної приватизаційної політики в державі. Приватизація, особливо підприємств стратегічних галузей вітчизняної економіки, зазначив А.Кінах, не повинна бути заручницею непрофесійних рішень, ігнорування інтересів підприємства і держави на користь окремих фінансово-політичних груп. Він прокоментував ситуацію навколо суднобудівного підприємства «Паллада», яке стало жертвою зумисне невдалої реорганізації з метою прискорення приватизації. «Колектив і унікальне виробництво, — підкреслив Анатолій Кирилович, — не повинні страждати від непродуманих, непрофесійних рішень із боку влади». У відповідь херсонські суднобудівники заявили, що свої надії стосовно оптимізації роботи вітчизняної суднобудівної галузі вони пов’язують із реалізацією Закону України «Про заходи державної підтримки суднобудівної промисловості в Україні терміном дії до 2012 року».
Нагадаємо, що цей закон прийнято за активного сприяння Українського союзу промисловців та підприємців, який неодноразово подавав свої доповнення до документа й звертався до народних депутатів і колишнього глави держави з проханням сприяти якнайшвидшому впровадженню комплексу стимулів для вітчизняного суднобудування. Зокрема УСПП і Федерація роботодавців України наполягали на запровадженні з 1 січня 2005 року по 1 січня 2012 року державної фінансової підтримки суднобудівної галузі через механізм здешевлення кредитів за рахунок часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами комерційних банків; на продовженні пільгового режиму оплати ввізного мита суднобудівними підприємствами при ввезенні матеріалів і устаткування для будівництва морських та річкових суден до 1 січня 2012 року. Експерти Союзу та Федерації наполягали також на оподаткуванні за нульовою ставкою операцій з продажу товарів, робіт і послуг, внесених у специфікації суден і призначених для будівництва та ремонту морських і річкових суден, а також інших плавучих засобів, відшкодуванні ПДВ у першочерговому порядку та ін.
Все це актуально не тільки для окремо взятої галузі, а й для всієї Херсонської області в цілому. Проблема трудової зайнятості населення стоїть тут досить гостро. Обласний центр зайнятості вважає пріоритетним використання у своїй діяльності активних форм сприяння зайнятості населення, однак, попри позитивну тенденцію збільшення попиту на робітників, він поки що помітно відстає від пропонування робочої сили. Ще недавно на одне вільне робоче місце в області претендували 25 чоловік. Розвиток же місцевих підприємств суднобудівної промисловості неминуче викличе створення нових робочих місць.
Що потрібно миколаївським студентам?
У Миколаєві на зустрічі зі студентами Миколаївського державного гуманітарного університету й Українського державного морського технічного університету Анатолій Кінах говорив про нагальну потребу прийняття Закону України «Про гарантоване забезпечення першим робочим місцем випускників вузів». На його думку, у законі неодмінно слід передбачити збільшення державного замовлення на випускників вузів із нинішніх 50% до 80—90. Зниженню рівня молодіжного безробіття в Україні, вважає глава СППУ, сприятиме і розробка з подальшим упровадженням програми гарантованого працевлаштування випускників вищих навчальних закладів на два-три роки.
Натомість студенти висловили спільну думку, що від новообраного глави держави та нового уряду молодь очікує істотного вдосконалення молодіжної політики. Зокрема студентство розраховує на те, що навчання стане доступнішим у фінансовому плані, на активнішу й прозорішу реалізацію програм молодіжного житлового кредитування і на сприяння з боку держави в забезпеченні випускників вузів першим робочим місцем.
Зустрічаючись на мітингу з миколаївськими прибічниками Віктора Ющенка, глава ПППУ й один із лідерів Комітету національного порятунку Анатолій Кінах запевнив їх у тому, що комітет «уважно стежить за стабільністю соціально-економічної ситуації в країні, проводить постійний моніторинг стану справ у житлово-комунальному й енергетичному комплексах, на продовольчому ринку, стежить за регулярністю виплат пенсій і зарплат, адекватно реагує на спроби окремих політичних сил штучно загострити соціально-економічну ситуацію в державі». Поряд із цим він заявив, що «Комітетові національного порятунку відомо про наявність сценаріїв зриву переголосування... 26 грудня», і робить усе можливе, аби запобігти їх реалізації. «У нас досить волі і сил, щоб відстояти волевиявлення українського народу і прихід до влади легітимного президента. Україна повинна зустріти Новий рік із главою держави, якого обрав народ», — підкреслив Анатолій Кінах.
— В економічній політиці, — наголосив у розмові з жителями Миколаєва Анатолій Кінах, — новообраний президент України повинен насамперед приділяти максимальну увагу розвиткові та підтримці базових галузей вітчизняної економіки, зокрема машинобудуванню й суднобудуванню, сприяти розвитку інноваційних виробництв. Серед першочергових завдань нового глави держави Анатолій Кирилович назвав забезпечення прозорого приватизаційного процесу, недопущення тіньової приватизації і переділу власності після виборів Президента. Однак у разі порушення законодавства в процесі приватизації, при неефективному менеджменті нових власників із перепрофілюванням підприємства чи заподіянням йому збитків Анатолій Кінах вважає за доцільне застосовувати механізм реприватизації. Щоб цей механізм почав діяти, переконаний він, необхідно прийняти відповідний закон. На думку лідера ПППУ, новообраний президент України особливу увагу має приділяти розвиткові транспортної інфраструктури країни.
Заклик
до небайдужих
Останнім пунктом у передвиборній поїздці Анатолія Кінаха значилося Запоріжжя. Тут він також спілкувався з жителями міста, керівниками найбільших підприємств області, до яких звернувся із закликом сприяти максимально прозорому та демократичному проведенню завершального туру виборів президента України в межах Конституції і законів, рішень Верховного суду й парламенту країни. Він висловив стурбованість тим, що в ході виборчої кампанії, особливо напередодні переголосування другого туру виборів, почастішали спроби спекулювати на проблемі соціально-економічної стабільності в країні на користь кон’юнктурних політичних інтересів влади.
— Мета моїх поїздок областями України, — каже Анатолій Кирилович, — максимально відвертий діалог із людьми про реальну політичну й соціально-економічну ситуацію в країні, поширення об’єктивної інформації про хід виборів президента і «помаранчеві» події в столиці, залучення всіх небайдужих громадсько-політичних сил до забезпечення стабільності та спокою в нашій державі. Мають бути створені всі умови для того, щоб українці вільно й свідомо зробили свій вибір у політично й економічно стабільній Україні. У ПППУ, як виразника інтересів вітчизняних ділових кіл, викликає серйозну стурбованість і тривогу посилення негативних тенденцій в економіці країни. Економіка не повинна бути заручницею політичної кон’юнктури, і ми рішуче відкидаємо спекуляції навколо соціально-політичних проблем, категорично не сприймаємо будь-яких сепаратистських намірів і засуджуємо спроби розколу суспільства й держави, використання важелів адміністративного і силового впливу на суб’єктів господарювання та трудові колективи задля задоволення кланових інтересів. Всі небайдужі до долі незалежної держави суспільно-політичні сили повинні спрямувати свої зусилля на забезпечення стабільності та спокою в країні, створивши, таким чином, необхідні умови для свідомого і вільного волевиявлення українців.
Переголосування другого туру президентських виборів відбулося, і його результати уже відомі. Географія симпатій до претендентів не зазнала якихось істотних змін. У тих-таки Херсонській, Миколаївській і Запорізькій областях Віктору Ющенку не вдалося кардинально змінити ситуацію на свою користь. На його перемогу вирішальним чином вплинуло різке обмеження можливості фальсифікацій. Та й наївно було б очікувати, що за кілька днів виборці змінять свої погляди. На звільнення від внутрішнього і зовнішнього рабства потрібен час. Але незаперечно те, що в перемозі демократичних сил є істотний внесок представників Партії промисловців і підприємців та її лідера. Тепер, коли країна починає поволі оговтуватися після шалених і нещадних виборчих перегонів, головне — повернути їй монолітність. І ось тут зерна, посіяні прибічниками нового президента напередодні його обрання, мають виконати своє призначення. Адже немає сумнівів у тому, що вони потрапили в благодатний грунт.