Нинішня осінь обіцяє бути як ніколи щедрою на спортивні видовища. Лічені дні залишились до відкриття сіднейської Олімпіади. На прихильників футболу чекають щемкі години переживань за своїх улюбленців. Уже сьогодні збірна України стартує у відбірковому циклі чемпіонату світу-2002, зустрічаючись у Києві з командою Польщі. З огляду на це, великий інтерес викликали повторні матчі кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів з участю київського «Динамо» і донецького «Шахтаря», гравці яких становлять основу національної команди.
Обидва наші клуби підготували до Дня незалежності чудовий подарунок своїм шанувальникам, подолавши бар’єри на шляху до основного турніру Євроліги. І якщо більшість із нас потайки вірила в те, що, незважаючи на домашню нульову нічию, динамівці все-таки зуміють обіграти бєлградську «Црвену звєзду», то після програшу «Шахтаря» празькій «Славії» — 0:1 успіх донеччан у гостях здавався примарним. До честі українських футболістів, вони впорались із досить-таки непростим завданням. «Динамо» зуміло добитись позитивної для себе нічиєї — 1:1, а «Шахтар» здолав суперника з рахунком 2:0.
У кваліфікаційному раунді Кубка УЄФА полтавська «Ворскла» двічі впевнено з рахунком 2:0 переграла македонських «Работничок». У наступному, складнішому раунді боротьбу за цей почесний трофей розпочне також криворізький «Кривбас».
Бєлградський і празький матчі транслювались по телебаченню, про них чимало сказано в пресі. Хотілося б, щоб наші футболісти завжди з першої і до останньої хвилини налаштовувались на таку ж безкомпромісну боротьбу, як це вони зробили у виїзних зустрічах. Особливо потішила гра киян у кінці першого і на початку другого таймів. Глядачі побачили «Динамо», яке вміє повністю оволодіти ініціативою, вдало відбираючи у суперника м’яч, швидко й злагоджено атакувати. У ці хвилини господарі поля розгубились. Шаленіючі трибуни стадіону на певний час принишкли, а потім навіть почали нагороджувати гостей оплесками.
До речі, вболівальник і на Балканах — уболівальник. Хіба що більш емоційний та організований. Хоч би там що писали про фанів, які де завгодно відзначаються нестриманістю, — а справжні вболівальники всюди цінують насамперед майстерність, живуть вірою і надією. В Бєлграді поготів.
Рівно дев’ятнадцять років тому, прогулюючись мальовничими вулицями югославської столиці, що вабили радянського туриста багатими вітринами магазинів, я кинув у фонтан на центральній площі монету: ану ж удасться ще коли-небудь побувати у цьому місті. Адже тоді потрапити в «майже капіталістичну» країну для нас було непросто. Монета не підвела. Та цього разу я потрапив у ледве впізнавану, тепер вже «соціалістичну» країну. Після побаченого Київ видається цілком європейським містом.
Ще недавно Бєлград був зоною військових дій і піддавався активним натовським авіаударам. Страшно уявити, як рік тому за вікнами житлових будинків зовсім поруч вибухали ракети. І хоч влучали вони в «стратегічні об’єкти» з ювелірною точністю, але від того не ставали безпечними. Звичайно, що і наступні покоління сербів пам’ятатимуть про «подарунки» НАТО, яке в полюванні за Слободаном Мілошевичем завдало кривди народові. Про це й досі нагадують зранені і закіптюжені будівлі в центрі Бєлграда. Тож не дивно, що до ініціаторів «заспокоєння» сербів тут ставляться з неприхованою ворожнечею і на вулицях тепер малоквітучого міста не варто показувати, що ти володієш англійською чи німецькою мовами. Краще — російською або українською.
Та хоч би як там було, для наших футболістів югославський синдром уже позаду. Українські команди дружно увірвались до когорти грандів європейського футболу. Будемо сподіватися, що в наступні три місяці наші вболівальницькі мрії не відлетять у вирій і ранньої весни знову спостерігатимемо зблизька гру справді висококласних чарівників шкіряного м’яча.
Ось як завершилось жеребкування. В Лізі чемпіонів у групі «В» донецький «Шахтар» поміряється силами з «Лаціо» (Італія), «Спартою» (Чехія) і «Арсеналом» (Англія). Київське «Динамо» в групі «G» також двічі зустрічатиметься з «Андерлехтом» (Бельгія), «Ейндховеном» (Голландія) і з найзаможнішою командою «Манчестер Юнайтед» (Англія).
У першому раунді боротьби за Кубок УЄФА криворізький «Кривбас» доля звела з «Нантом» (Франція), а полтавську «Ворсклу» — з «Боавіштою» (Португалія).