1998 року в Києві був створений Міжнародний благодійний фонд «Хай світ пізнає Україну», статутною метою якого є розповсюдження у світі інформації про Україну як незалежну демократичну державу на рівні так званої народної дипломатії. Одним із напрямів діяльності фонду є навколосвітня багаторічна експедиція на київській шхуні «Батьківщина» з екіпажем із 14 сміливців під керівництвом капітана Дмитра Бірюковича. Вона розпочалася влітку 1999 року з країн Західної Європи, а в червні 2000 року досягла берегів США.
Приводом для подорожі до берегів Америки українці обрали грандіозне морське свято «Операція вітрила-2000». До цього свята американці готувалися більше трьох років, називаючи його найвидатнішою морською подією тисячоліття. До участі у ньому були запрошені вітрильники з усього світу. Запрошення було надіслане і в Україну від самого президента США Білла Клінтона. Підготовка велася членами команди за власні кошти.
Вітрильник покинув Київський крейсерський яхт-клуб 7 квітня 2000 року. Через місяць шхуна була в іспанському місті Кадіс за 60 миль від Гібралтару. 7 травня «Батьківщина» взяла курс до берегів Пуерто-Ріко, — першого порту, визначеного в маршруті свята. Але через тиждень стало зрозумілим, що прибути до призначеного місця збору і навіть до наступного порту — Флоріди — екіпаж уже не встигне. І вітрильник змінив курс на Норфолк (штат Вірджинія) — третій порт фестивалю.
Погодні умови часто змінювалися — від нудних штилів до шалених штормів. Замовкнув супутниковий телефон і припинився зв’язок через Інтернет з однією із навчальних шкіл штату Делавар (для налагодження якого організатори фестивалю завчасно передали на шхуну портативний комп’ютер і супутниковий передавач). А за тиждень шхуна цілком зникла з інформаційного простору. Через це тимчасове зникнення та вихід потім неушкодженим з ураганного шторму в Саргасовому морі цікавість до українського вітрильника різко зросла. Екіпаж у США чекали з нетерпінням.
Уранці 5 червня 2000 року «Батьківщина» зайшла в порт Норфолк штату Вірджинія, залишивши за кормою майже 8 тисяч миль. Незабаром у цей порт прибула й головна флотилія.
З незмінним успіхом шхуна представляла Україну в портах Вільмінгтон (штат Делавар) та Балтімор (штат Меріленд).
Яскравою подією було перебування вітрильника «Батьківщина» у Нью-Йорку. Доповідь президента Білла Клінтона на американському телебаченні під час параду армади вітрильників, що налічувала 150 суден, супроводжувалася показом української шхуни в парадному строю. Клінтон відзначив активну участь України у цьому світовому форумі — маючи на увазі «Батьківщину» та військовий корабель «Славутич», що згодом прибув до Нью-Йорка.
Для шхуни виділили один із найпрестижніших причалів у центрі Манхеттена поруч із авіаносцем-музеєм «Відважний». Тисячі ньюйоркців простояли у довгій черзі, щоб відвідати український вітрильник.
Успіху вітрильника «Батьківщина» сприяли й американські мас-медіа. Першого ж дня найпрестижніша газета «The New York Times» на першій полосі подала велику публікацію із назвою «Хоч і з запізненням, але український вітрильник прийшов». Пізніше ця газета продовжила розповідь про українську експедицію. Америка любить переможців. Саме переможцями газета назвала українських моряків. Американці не йняли віри: як вдалося здійснити такий величезний перехід на крихітному вітрильнику із двома щоглами, завдовжки близько 20 метрів та екіпажем із 14 моряків, та ще й без жодних державних чи спонсорських коштів? Це зробили українці! Значить, Україна — держава переможців.
Вітрильник «Батьківщина» посів одне з перших місць в «Операції вітрила-2000». Капітан був запрошений до Українського генерального консульства у Нью-Йорку. На шхуні побували з візитом представники Консулату України, посли України і Росії в ООН. Судно було освячене священнослужителями православної та греко-католицької конфесій. Український прапор упізнавали скрізь.
Не менш успішним було перебування вітрильника «Батьківщина» й у Нью-Лондоні (штат Коннектикут). Ще за кілька місяців до початку фестивалю тут була створена громадська організація «Коннектикутські друзі української експедиції», яка збирала кошти, готуючись до зустрічі посланців з України. Цікаво, що до складу цієї організації входили американці не тільки українського походження.
Апогеєм перебування «Батьківщини» в цьому штаті стало п’ятигодинне радіошоу за участю губернатора штату Джона Роланда та першої леді, яке вів із її борту відомий радіорепортер Бред Девіс.
Участь шхуни в «Операції вітрила-2000» не лише покращила імідж України у світі, а й принесла країні практичну допомогу. Скориставшись популярністю вітрильника, представники «Американського благодійного фонду допомоги дітям Чорнобиля» зібрали 7 тис. доларів на купівлю сучасного медичного обладнання і його монтажу в Рівненській обласній дитячій лікарні.
Після Нью-Лондона світова вітрильна армада взяла курс до берегів Канади, порт Галіфакс. Вітрильник «Батьківщина» протягом тижня брав участь у всіх церемоніалах, у сухопутному й морському парадах.
Останнім портом проведення фестивалю «Операція вітрила-2000» став Портленд, США (штат Мейн). 31 серпня тут офіційно була завершена програма «Операція вітрила-2000».
«Батьківщина» одержала багато запрошень на майбутні морські свята. Головні з них — «Фестиваль вітрильників на американських Великих озерах—2001» та Карибський фестиваль улітку 2002 року. Команда шхуни дійшла висновку залишитися в Америці на зимівлю 2000 — 2001 рр. Вітрильник взяла під опіку громадська організація «Коннектикутські друзі української експедиції», запропонувавши безкоштовну зимівлю в місті Норвіч (штат Коннектикут) та допомогу в підготовці до наступного вітрильного форуму.
Тому шхуна «Батьківщина» на запрошення діаспори продовжувала відвідувати порти США. З Нью-Лондона вона прибула до Філадельфії на святкування Дня Незалежності України. Під час цього переходу у складі екіпажу вперше були громадяни США.
Коли «Батьківщина» повернулася до Нью-Лондона, американська група підтримки допомогла здійснити її ремонт. Фірма «Верф на Темзі» надала в безкоштовне користування українського вітрильника сухий док. Через 30 днів полагоджена та пофарбована шхуна зійшла на воду. Спонсором цієї послуги вартістю 20 тис. доларів був власник судноремонтного заводу Джон Пітер Вроновський.
Після ремонту вітрильник «Батьківщина» готувався до врочистого входження в порт міста Норвіч на зимівлю. Газети назвали шхуну «національним символом України» і завчасно повідомили мешканців штату про наближення свята. На шляху від Нью-Лондона до Норвіча у воді плавали споруди з написом «Ласкаво просимо, «Батьківщино»! («Welcome Batkivshchyna!»).
Коли «Батьківщина» наблизилася до Норвіча, прогримів салют із тридцяти гарматних пострілів, спалахнули феєрверки. На причалі серед натовпу екіпаж очікували міський голова, сенатори та інші офіційні особи. Під оплески та звуки маршу біля трапа «Батьківщини» відбулася зустріч.
Вітрильник, прикрашений святковими вогнями, стояв у Норвічі всю зиму. Його провідували мешканці міста та приїжджі гості. Прапори України і США майоріли на щоглах до 27 травня 2001 року.
Протягом трьох місяців у портах Східного узбережжя США та Канади відбувалися концерти. Розважав людей головний «концертмейстер» екіпажу шхуни, поет із Рівного Петро Ващик. Його козацький одяг та гра на сопілці-пістолеті підкорила серця американців не менше, ніж галерея дитячих картин.
Малюнки були виконані дітьми художньої студії «Троєшки» (учні київських середніх шкіл №№ 250, 307 і 320) під керівництвом Володимира Титуленка. Ось їх автори: 9-річні — Тарасик Касянець, Олена Левченко, Іринка Пашкевич, Інна Іващенко, Оля Заєць; 10-річні — Мирослава Дегтяр, Ганнуся Браташ; 11-річні — Іринка Забарна, Інна Грабовська, Леся Порадюк, Яна Бзенко та 12-річна Тамара Бурлака. Завітавши у квітні цього року до ізостудії «Троєшки», капітан Дмитро Бірюкович сказав дітям: «Ваші малюнки — у постійній експозиції виставки на борту вітрильника «Батьківщина». Ми відрізнялись від інших суден тим, що біля нашого завжди стояли великі черги людей. Одна з американських шкіл навіть попросила нас допомогти їм налагодити контакти з українською школою. Про ваші картини американці залишили багато теплих відгуків...»
Зараз місія «Хай світ пізнає Україну» продовжується на американських Великих озерах. Попереду Рочестер, Торонто, Кливленд, Детройт, Чикаго — всього 22 міста. У кожному проводитимуться святкові шоу з метою привернути увагу до України «народної дипломатії». Експедиція відбудеться в альянсі з американським фондом «Діти Чорнобиля» — зібрані кошти підуть на купівлю медичного обладнання та його монтаж у клініках України.
Після закінчення фестивалю на Великих озерах і святкування в Чикаго Дня Незалежності України вітрильник «Батьківщина» продовжить подорож річками США на південь до Мексиканської затоки, щоб у 2002 році взяти участь у наступному вітрильному фестивалі в Карибському басейні Америки.