Якщо раніше, в радянські часи, пристойний дитячий одяг вважався великим дефіцитом, то сьогодні ринок вщерть заповнений літніми й зимовими речами для дітлахів різного віку. До того ж, паралельно з продукцією турецьких, китайських, польських і вітчизняних виробників, представлені дорогі моделі від італійських дизайнерів. Тому розібратися в усьому розмаїтті дитячих товарів інколи буває складно. Особливо, якщо взяти до уваги факт, що не будь-який одяг підійде вашій дитині, а тільки той, котрий відповідає низці гігієнічних вимог і безпечний для здоров’я.
Відомо, що всі діти надзвичайно рухливі. Тому, вибираючи одяг, слід віддавати перевагу лише тим речам, які не заважатимуть високій природній активності, такій потрібній для нормального фізичного розвитку маляти. Не можна купувати тісний і важкий одяг, оскільки він, стискаючи шкірні покриви та кровоносні судини, які містяться в них, викликає погіршення живлення відповідних органів і тканин. Так, перетягування тугими резинками й поясами верхньої частини дитячого животика може викликати зміни у внутрішніх органах, порушити координацію рухів м’язів, які підтримують хребет, що, зрештою, стає причиною сколіозу чи кіфозу. А використання тісних манжетів сприяє застою крові в капілярах шкіри, обмежуючи таким чином її живлення. Щоб захистити своє чадо від цих захворювань, слід купувати одяг легкого й вільного покрою.
Відповідно до гігієнічної класифікації, весь дитячий одяг поділяється на такі вікові групи: новонароджені, до трьох років, малята від чотирьох до семи років, діти від восьми до 12 років і підліткова група від 13 до 15 років. Але найвищі вимоги висуваються до речей для новонароджених і дітей до трьох років, тому що в цьому віці одяг найщільніше прилягає до шкіри дитини. Тому всередині виробу не повинно бути грубих єднальних швів із обметуванням зрізів. Використання оздоблення з синтетичних матеріалів (мережив, гаптування, вишивки, аплікацій) припустиме лише на одязі для короткочасного носіння (не більше двох годин). Небажана наявність ґудзиків, кнопок у місцях, які прилягають до тіла. Крім того, всі дитячі речі повинні виготовлятися лише з натуральних тканин.
Головними показниками придатності того чи іншого матеріалу для пошиття одягу для найменших вважаються гігроскопічність, гідрофільність, гідрофобність і повітропроникність. Наприклад, від рівня тієї ж таки гігроскопічності залежить, наскільки швидко й повно тканина вбиратиме вологу з поверхні тіла. Якщо йдеться про матеріали, які використовують для верхніх шарів зимових і демісезонних речей, — гігроскопічність має бути мінімальною, щоб не допустити промокання тканини під час опадів. Гідрофільність показує здатність швидко і повно вбирати вологу й виражається у відсотковому співвідношенні. Гранично високою вона має бути у тканин, які безпосередньо прилягають до шкірних покривів і поглинають водяну пару тіла. Гідрофобність (незмочуваність) — властивість, протилежна гідрофільності. Підвищену гідрофобністю повинні мати верхні шари одягу, які захищають дитину від снігу, дощу, туману.
Отже, літні речі й дитячу білизну необхідно вибирати з бавовняних і лляних тканин. Оскільки батист, полотно, ситець, сатин вирізняються порівняно невеликою пористістю, що визначає їхню високу теплопровідність і низькі теплозахисні властивості. Зате такі тканини мають добру гігроскопічність
(~ 20%), високу повітро- й паропроникність, достатню зволожуваність (гідрофільність їх — понад 90%). До того ж світлий лляний і бавовняний матеріал добре пропускає ультрафіолетову радіацію.
Для легкого одягу, призначеного для носіння в приміщенні у зимову пору року, кращі байкові, фланелеві, вельветові тканини. Оскільки їхні теплозахисні властивості набагато вищі, ніж у тонких матеріалів. Повітропроникність, навпаки, істотно нижча. Зате досить високими залишаються гігроскопічність і паропроникність.
А для вітряної та дощової погоди годяться плащові тканини, гідрофільність яких близька до нуля.
Речі з вовняних матеріалів із високими теплозахисними властивостями підходять для холодної пори року. Оскільки їхня гігроскопічність набагато вища, ніж у бавовни та льону. Швидко поглинаючи вологу, вовна повільно її віддає, що утруднює часте прання відповідних виробів. Адже міцність вовняних речей значно нижча, ніж бавовняних.
Але буває так, що під час купівлі ніколи оцінювати якість тканини та її властивості. Тоді слід просто попросити продавця пред’явити на товар сертифікат відповідності, який підтверджує проходження ретельної перевірки виробу в Українському центрі сертифікації та стандартизації. Відсутність такого документа може означати, що річ продається нелегально. Найчастіше це стосується дитячого одягу невідомих турецьких і китайських марок, які заполонили український ринок. Проте останніми роками в магазинах стали з’являтися й вироби вітчизняних виробників.
— Найактивнішими в розвиткові цього сегменту ринку вважаються кияни, одесити та харків’яни, серед яких більшість — приватні підприємці, — розповідає Світлана Петлицька, співзасновник однієї з дитячих торгових марок. — Якщо раніше якість вітчизняної продукції була невисока, то сьогодні ситуація кардинально змінилася, й українські виробники можуть сміливо конкурувати з іноземними. Адже вітчизняні товари відрізняються від імпортних ще й ціною. Наприклад, якщо гарний турецький набір постільної білизни коштує 800 грн., то вітчизняний можна придбати за 260 грн. І своїми якостями він не поступатиметься дорожчому аналогу іноземного походження. Правда, в українській ціновій політиці існує ще таке поняття як торгова націнка. Часто саме вона грає «останню скрипку» у формуванні остаточної вартості товару. Оскільки до ціни виробника продавці приплюсовують від 30 до 50%, а інколи — і 70—100%. Таку націнку магазини дитячого одягу найчастіше ставлять через дорожнечу оренди торговельних площ.
Все це обтяжує і так нелегке життя наших мам. Оскільки на купівлю речей дитині щорічно йде близько тисячі американських доларів. Адже чим вища якість дитячих сукенок і штанців, тим вони дорожчі. Тому основною перевагою дитячого одягу для наших громадян частіше виступають не так властивості тканини й гігієнічні характеристики виробу, як його доступна ціна. А такий підхід до вибору дитячого одягу згодом може негативно позначитися на здоров’ї самої дитини.