Нещодавно журнал «Праці королівського товариства» (Proceedings of the Royal Society) опублікував результати досліджень Оксфордського університету, в котрих доводиться, що гучний сміх із друзями викликає в організмі викид ендорфінів, завдяки яким підвищується больовий поріг і ми починаємо почуватися краще.
Професор Робін Данбер, глава Інституту соціальної і культурної антропології в Оксфордському університеті, та його колеги визначили, що коли ми сміємося від душі, то неодноразово видихаємо, але не вдихаємо. Це спричиняє брак кисню, і наш мозок виділяє захисні ендорфіни, одні з найсильніших нейропептидів, які регулюють больові відчуття та викликають відчуття радості.
П’ятнадцятихвилинний перегляд комедії в компанії друзів підвищує больовий поріг приблизно на 10%. Дослідження також доводить, що сміх у компанії набагато корисніший, ніж сміх на самоті.
Дослідники припускають, що організм виділяє цей «смішний» вид ендорфінів, щоб заохотити нас до спілкування одне з одним.
Сплеск ендорфінів відбувається тільки тоді, коли людина сміється щиро. «Ввічливий» сміх такої реакції не запускає. Учені також стверджують, що за наявності хорошої компанії ймовірність того, що ви засмієтеся, у тридцять разів вища, ніж коли ви перебуваєте на самоті.
Дослідження тривало понад десять років. Аби дізнатися, що впливає на больовий поріг, професор Робін Данбер із колегами проводили різні експерименти. Так, з’ясувалося, що виділенню ендорфінів сприяє також громадська діяльність. Наприклад, професор Данбер у співавторстві з доктором Еммою Коен довели, що у членів команди з веслування підвищився больовий поріг, коли вони тренувалися разом, а не окремо.