1 липня
1523 — У Брюсселі (Іспанські Нідерланди) на вогнищі було спалено послідовників Мартіна Лютера — Йоганна Еша і Генріха Феса. Це були перші єретики епохи Реформації, котрі загинули за віру.
1863 — Почалася грандіозна триденна битва армій Півночі і Півдня при Геттисберзі в ході Громадянської війни в США (1861—1865). Південці, якими командував доти непереможний генерал Лі, були розгромлені. Перемога федеральних військ ознаменувала докорінний перелом у війні.
1918 — Декретом гетьмана України Павла Скоропадського в Кам’янці-Подільському засновано університет.
1946 — США провели перше повоєнне випробування атомної бомби на атолі Бікіні в Тихому океані.
2 липня
1504 — У містечку Сучава помер Стефан III Великий, господар Молдавії. Видатний державний діяч і полководець здобув низку перемог над турками та кримськими татарами.
1554 — Московське царство «добровільно-примусово» приєднало Астраханське ханство.
1990 — Почався останній в історії XVIII з’їзд Комуністичної партії Радянського Союзу (КПРС). У передостанній день його роботи, 11 липня, Борис Єльцин оголосив про вихід із лав КПРС «у зв’язку з обранням на посаду голови Верховної Ради РРФСР». Боротьба ортодоксів із «демократами» в партії вносила свіжий струмінь у перебіг подій, було ухвалено новий статут... Але сама партія і держава невблаганно йшли в небуття.
3 липня
1866 — У битві біля Кенігреца та Садової (Чехія) було визначено результат внутрішньонімецького протистояння. Прусські війська під командуванням Гельмута фон Мольтке розгромили австріяків. 26 липня в Нікольсбурзі було укладено перемир’я.
1973 — У Гельсінкі почала роботу Нарада з питань безпеки та співробітництва в Європі.
4 липня
1776 — Всі колишні англійські колонії в Північній Америці (окрім Нью-Йорка) ратифікували Декларацію незалежності, ухвалену 2 червня у Філадельфії. Під час підписання декларації Бенджамін Франклін сказав: «Ми повинні триматися всі разом, інакше неминуче висітимемо кожен поодинці».
1848 — Опубліковано «Маніфест Комуністичної партії» Карла Маркса та Фрідріха Енгельса.
1987 — У Ліоні за злочини проти людства в роки Другої світової війни засуджено до довічного ув’язнення Клауса Барб’є — колишнього шефа гестапо в цьому французькому місті.
5 липня
1811 — Конгрес представників семи венесуельських провінцій, скликаний з ініціативи Сімона Болівара і Франсіско де Міранди, проголосив незалежність Республіки Венесуела від іспанської корони. Це рішення колоністів викликало ланцюгову реакцію на всьому латиноамериканському континенті.
1932 — Екс-міністр фінансів Антоніу ді Олівейра Салазар став прем’єр-міністром Португалії. Почалася ера фашистської диктатури Салазара, яка завершилася з його смертю 1968 року. Наступник диктатора Марселу Каетану був скинутий військовими 1974 року в ході «революції гвоздик», або ж «капітанів».
1943 — Наступом нацистських військ почалася Курська битва. Відбивши в кровопролитних боях натиск ворога, 12 липня радянські війська перейшли в контрнаступ. Ця битва стала тим Рубіконом, перейшовши який, Червона армія вже не випускала ініціативи у війні.
1991 — Верховна Рада України затвердила посаду президента Української держави.
6 липня
1630 — Видатний шведський король-полководець Густав II Адольф висаджується із 15 тис. вояків у Померанії. Таким чином він вступає в Тридцятирічну війну (1618—1648) на боці протестантів, які зазнають поразки.
1789 — Національні збори в Парижі, скликані третім станом, оголосили себе Установчими зборами й проголосили суверенність народу стосовно королівської влади.
7 липня
1557 — У ході іспано-французької війни за контроль над Італією французи зазнали важкої поразки біля Сен-Кантена.