11 — 17 березня

Поділитися
11.03 1985 — 54-річного Михайла Горбачова обрано генеральним секретарем ЦК КПРС. Новому і, як з’ясувало...

11.03

1985 — 54-річного Михайла Горбачова обрано генеральним секретарем ЦК КПРС. Новому і, як з’ясувалося, останньому лідеру партії і Радянського Союзу, котрий оголосив про початок перебудови, судилося керувати країною лише сім років. Після підписання 8 грудня 1991 року в Біловезькій Пущі заяви представників Білорусі (Станіслав Шушкевич), Росії (Борис Єльцин) і України (Леонід Кравчук) «Союз нерушимий» розвалився як картковий будиночок. Уже 25 грудня президент СРСР М.Горбачов виступив по Центральному телебаченню та склав свої повноваження.

12.03

1940 — Радянський Союз і Фінляндія підписали мирний договір, який завершив «зимову війну». Агресію спровокували співробітники НКВС. Фіни мужньо захищали свою незалежність, завдали низку серйозних поразок радянським військам, але змушені були поступитися грубій силі. Втрати «переможців» і переможених непорівнянні. Так, непоправні втрати Червоної армії становили 131 476 (за неофіційними даними — до 170 000), фінської армії — 22 810 чоловік. За умовами мирного договору Совєти анексували частину Карелії, Виборг і отримали в оренду на 30 років острів Ханко.

13.03

1815 — Наполеон видав декрет про відновлення у Франції імперії. 1 березня з висадкою 1000 чоловік на Лазурному березі розпочався відлік «100 днів». Король Людовик XVIII утік із країни, бо відправлені проти загону Наполеона війська перейшли на його бік. Уже 20 березня Наполеон із тріумфом вступив у Париж. Після цього було Ватерлоо і друге зречення імператора та його заслання на острів св. Єлени.

14.03

1939 — Угорські фашисти в умовах колапсу державного організму Чехо-Словакії вторглися в Закарпаття. «Карпатська Січ» героїчно, але без найменшої надії чинила опір окупантам, котрі розгорнули кампанію терору. 15 березня Августин Волошин проголосив створення Карпато-Української держави. Уже за добу вона припинила своє існування.

15.03

1867 — Набув чинності договір про перетворення Австрійської імперії династії Габсбургів на двоєдину монархію — Австро-Угорщину. Франц Іосиф прийняв угорську корону святого Стефана. Тепер імператор і єдині міністерства оборони, фінансів та закордонних справ Австро-Угорщини стали єднальною ланкою для двох державних утворень. Усі інші нації перебували в підкореному становищі. Тому «клаптева монархія» була приречена. Постріли сербського студента Гавріли Принципа 28 червня 1914 року спричинили Першу світову війну. Австро-Угорщина не витримала випробування часом. У листопаді 1918 року вона спочила у бозі.

16.03

1792 — На балі-маскараді в Стокгольмі колишній офіцер особистої гвардії Якоб Йохан Аркастрем смертельно поранив шведського короля Густава III. Через 13 днів монарх помер. Змова була відповіддю аристократів на «Акт єднання і безпеки» 1789 року, який надав Густаву III необмежену владу. Події в Стокгольмі стали основою сюжету для композитора Джузеппе Верді, котрий написав оперу «Бал-маскарад».

17.03

1940 — У Москві здійснено перше випробування радянського танка Т-34. Легендарний танк Другої світової війни розробило танкове КБ Харківського паровозобудівного заводу (з 1937 р. очолював М.Кошкін). До кінця 1940 року було випущено 115 танків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі