Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.
26 квітня 1986 о 1 годині 23 хв. за київським часом на четвертому енергоблоці ЧАЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. В результаті аварії стався викид радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 ( період напіврозпаду 29 років). Сумарна радіація ізотопів, викинутих у повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що у 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі 1945 року. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США.
В результаті вибуху на ЧАЕС радіоактивного забруднення зазнала частина території України, Білорусі та Росії.
Спочатку керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на Фоксмаркській АЕС були знайдені радіоактивні частинки, принесені зі східної частини СРСР, і оцінки масштабів зараження почалася евакуація близько 130 тисяч мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивне ураження отримали близько 600 тисяч осіб, в першу чергу ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження.
Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.
У 1990 році указом президії Верховної Ради Української CСР 26 квітня оголошено Днем Чорнобильської трагедії.
Останній реактор Чорнобильської АЕС був зупинений в 2000 році.
У ніч на 26 квітня в багатьох містах відбулися заходи в пам'ять про Чорнобильську катастрофу. Так, у місті Славутич (50 км від АЕС), де живуть сім'ї працівників сервісних служб ЧАЕС, цієї ночі відбувся меморіальний мітинг. "Люди, яких ми згадуємо, заплатили за цю помилку життям. Я сподіваюся, що це ніколи не повториться. Дай Бог, щоб нинішні керівники не повторили тих помилок, які були зроблені перед Чорнобильською аварією", - говорить Володимир Щербина, який працював на АЕС у час аварії.
У Києві з 00:55 до 1:35 пройшов поминальний молебень, покладання квітів і гірлянд до Меморіального кургану героїв Чорнобиля на території церкви Святого Архангела Михайла УПЦ МП та пам'ятного знаку "Воїнам Чорнобиля". Також меморіальний захід тут відбудеться і о 10:00 26 квітня. О 12:00 пройде мітинг-реквієм біля пам'ятного знака "Героям Чорнобиля" на території меморіального комплексу "Героям Чорнобиля" у Деснянському районі. "Ритуал пам'яті" з покладанням квітів до пам'ятних місць пройде і в Шевченківському районі, о 12:00 пройде молебень у пам'ять жертв Чорнобильської катастрофи за адресою: вул. Нагірна, 6. Мітинг-реквієм на території Меморіального комплексу "Жертвам Чорнобильської катастрофи" з поминальним обідом відбудеться і в Святошинському районі о 12:00 на перетині вул. Перемоги і вул. Чорнобильської. В Оболонському районі на вул. Малиновського, 6 проведуть мітинг-реквієм біля пам'ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи.
Президент України Віктор Янукович сьогодні візьме участь у церемонії запуску технологічного циклу будівництва арки нового безпечного конфайнмента Чорнобильської АЕС. Проект об'єкта, вартість якого складає більше 1,5 млрд євро, був прийнятий у квітні Україною спільно з міжнародним співтовариством. !zn