У лівійському місті Бенгазі з бази збройного формування "Раф-Аллах ас-Сахаті" викрадені переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК), що представляють загрозу для цивільних літаків. Коментуючи подію. командувач угрупуванням Ісмаїл Салабі розповів, зникнення ПЗРК виявили після того, як база була захоплена демонстрантами, що вимагали негайного роззброєння ісламістів.
За словами лідера угрупування "Раф-Аллах ас-Сахаті", крім "великої кількості" ПЗРК теплового наведення на ціль з бази також зникли до двох тисяч одиниць стрілецької зброї. При цьому Салабі сказав, що не готовий припускати, які саме сили захопили боєприпаси, але не виключив, що вони могли потрапити до рук терористів, що активізувалися в Лівії в період нещодавніх військових дій. За підрахунками США, на лівійській території в тому числі зараз діють, бойовики угрупування "Аль-Каїда в країнах Магріба".
Сполучені штати також припускають, що на території Лівії також "гуляють" кілька сотень неврахованих ПЗРК, захоплених повстанцями у військ Каддафі. Ситуацію ускладнює те, що головну загрозу вони представляють саме для цивільних літаків: військові судна оснащені системами захисту від таких комплексів.
В даний час влада Лівії формує національну армію і намагається домогтися, щоб загони повстанців здали зброю, якою наповнили країну в період внутрішньополітичного конфлікту. Крім того, на порядку денному виявлення можливої діяльності терористів, а також контроль за нерозповсюдженням ПЗРК і хімічної зброї, що залишилася від режиму Каддафі.
Напад на консульство США в Бенгазі, де загинув посол Крістофер Стівенс, призвів, за словами одного зі співробітників ЦРУ, до "катастрофічної втрати для розвідки", яка була змушена евакуювати свою резидентуру з цього лівійського міста.
Тим не менш, один з американських офіційних представників заявив газеті New York Times, що "Сполучені Штати не позбулися своїх очей в Бенгазі і східній Лівії". Збір розвідувальних даних продовжується там як за допомогою технічних засобів, у тому числі супутникової розвідки, так і завдяки "інформаторам на місцях". Білий дім і держдепартамент поки не прокоментували цю заяву.
Побоювання з приводу використання терористами арсеналу Каддафі, що значною мірою складається з російського зброї, американці висловлювали вже неодноразово. Минулої осені Вашингтон виділив лівійській владі 40 млн доларів на викупівлю ПЗРК, викрадених лівійськими революціонерами з армійських складів після повалення Каддафі. Тим не менше частина ПЗРК все ж потрапила за кордон або досі ховається повстанцями.
У серпні ЗМІ писали про те, що нова влада Лівії постачає Вільній сирійській армії (ВСА) легку і стрілецьку зброю, в тому числі російські зенітно-ракетні комплекси "Голка". Британська газета The Sunday Times повідомляла, що таємні постачання озброєнь з Лівії набули масштабного характеру. За даними джерел, зброя доставляється сирійським повстанцям через ліванський порт Тріполі, звідки її забирають бійці ВСА.
На думку експертів, лівійська зброя, крім Сирії, може потрапити як в Малі, де за підтримки Заходу готується міжнародна миротворча операція проти ісламістів, так і в Афганістан, Ірак та Ємен. У червні висловлювалися припущення, що Росія може взяти участь у військовій міжнародній операції проти терористичного угрупування "Аль-Каїда" і сепаратистів-туарегів на півночі Малі.
До військової операції в Малі вже готується Франція, бо уряд Франсуа Олланда бачить в малійській кризі загрозу своїй національній безпеці. За даними французьких ЗМІ, в цій африканській країні вже знаходиться група зі 100 спецназівців Іноземного легіону, на допомогу яким найближчим часом Париж відправить спецназ морської піхоти. Операцію на півночі Малі планується завершити протягом декількох місяців. !яn
Читайте також:
Знайдений у Лівії щоденник убитого посла США викликав скандал: Держдеп жорстко розкритикував CNN
Зюганов назвав загиблого в Лівії американського посла «останньою собакою». США обурені
У Лівії ісламісти в річницю теракту 9/11 вбили посла США (ВІДЕО)