Політологи розробили 10 рекомендацій з позбавлення України від «важкого радянського спадку»
Ексклюзив
14 листопада, 2012, 16:21
Поділитися
Експерти відзначають, що реставрація радянських цінностей і установок відбувається навіть серед молоді, яка була народжена вже в незалежній Україні, а не радянській республіці.
Масштабні реформи, деміфологізація радянської спадщини та боротьба з корупцією допоможуть українському суспільству подолати в собі синдром пострадянськості.
Про це йдеться в дослідженні «Як позбутися пострадянськості?», презентованому 14 листопада Інститутом світової політики.
Як повідомляє кореспондент ZN.UA, мета дослідження - викорінити негативні явища в політиці та суспільстві, властиві пострадянському періоду розвитку. Під пострадянським мається на увазі форма соціально-політичної мутації, коли старі радянські цінності і моделі поведінки комбінуються із західними еквівалентами.
Інститут світової політики розробив десять рекомендацій, які ставлять за мету знищення пострадянськості в суспільно-політичному контексті. Зокрема:
1. Європеїзація та соціалізація. Виконання країнами комплексу реформ, які б наблизили їх до ЄС. Запровадження безвізового режиму з країнами ЄС, що дозволило б більш широким колам українців на власні очі переконатися в перевагах ліберальних цінностей.
2. Деміфологізація радянської спадщини. Необхідність широкого громадського обговорення злочинів радянської епохи, доцільності радянської символіки в інфраструктурі тощо.
3. Громадянська активність. Чим вище буде рівень громадської активності і самоорганізації, тим більше будуть вкорінюватися демократичні традиції в суспільстві і тим більш відповідальною буде ставати влада.
4. Ключова роль мас-медіа. У період трансформації провідна роль має належати цивільній журналістиці і так званим журналістам «розгрібачами бруду» (muckrakers), які гостро реагуватимуть на випадки корупції, непотизму у владних ешелонах.
5. Впровадження електронного документообігу. Використання новітніх електронних технологій зменшить рівень забюрократизованості держапарату і призведе до зменшення корупції.
6. Міжрегіональні обміни. Подорожі громадян у рамках своїх країн будуть зменшувати суспільну напругу, зможуть побороти стереотипи, породжені не в останню чергу ще радянською пропагандистською машиною.
7. Конкурси для державних посад. Встановлення більш прозорих процедур (із залученням представників громадянського суспільства) для відбору осіб на державні посади дозволить боротися з непотизмом.
8. Боротьба з корупцією. Викорінення корупції з використанням досвіду Грузії.
9. Дебюрократизація. Скорочення кількості чиновників та спрощення процедур отримання тих чи інших документів у державних органах.
10. Поліпшення освітніх стандартів. Рекомендації в цій сфері можна звести до трьох основних пунктів: децентралізація вищої освіти, суворе покарання будь-яких форм плагіату на рівні університетів і залучення до державного апарату службовців із західною освітою і знанням іноземних мов (особливо англійської).
«Ми розглядали пострадянськість як транзитний період між радянськістю і європейськістю. Хоча змушені констатувати: пострадянський стан може виявитися набагато більш тривалим, ніж прогнозувалося після колапсу СРСР», - зазначила під час презентації Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики.
Вона зазначила, що реставрація радянських цінностей і установок відбувається навіть серед молоді, яка була народжена вже в незалежній країні, а не радянській республіці. !zn