Білоруси категорично проти екскурсій до зони ЧАЕС

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Getty Images
У той час як у Києві напередодні 25-річчя аварії на Чорнобильській АЕС все частіше звучать пропозиції здійснити екскурсійний тур до зони відчуження, білоруси вважають такі дії неприйнятними.

«Будь-які спроби прокласти туристичні маршрути до зони відчуження ми припиняємо на корені, - заявив Яків Кенігсберг, доктор біологічних наук, голова Національної комісії з радіаційного захисту при Раді міністрів Республіки Білорусь. - По-перше, це неетично. На забруднених радіацією територіях несуть трудову вахту люди різних професій, а їх будуть показувати екскурсантам за гроші, заради розваги?! Там зона, а не цирк! По-друге, існує ризик для здоров'я тих, хто туди поїде за враженнями. Незважаючи на те, що після аварії вже пройшла чверть століття, радіація нікуди не зникла, потрібно пам'ятати про це. Заробляти на людському горі ми ніколи і нікому не дозволимо».

За даними білоруських дослідників, прогулянки і «тихе» полювання навіть на тих територіях, де щільність забруднення
ґрунту незначна, можуть обернутися серйозними проблемами для здоров'я відпочиваючих - вміст радіонуклідів у грибах і лісових ягодах (у чорниці, журавлині і суниці) багаторазово перевершує гігієнічні норми. Питома активність цезію-137 в ягодах і свіжих грибах перевищує 20 тис. Бк/кг, у сухих грибах - 150 Бк/кг.

Окрім того, у м'ясі диких тварин фіксують до 250 Бк/кг, що в сотні разів перевершує допустимі рівні, а риба в непроточних водоймах накопичує до 300 тис. Бк/кг.

За прогнозами вчених, у найближчі роки не передбачається істотного зниження вмісту радіонуклідів у дарах лісів, річок і озер. На тлі триваючого самоочищення крон, зростає кореневе надходження радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90 у фітомаси дерев. Згідно з розрахунками, у найближче десятиліття наземна фітомаса накопичить 10-20% радіонуклідів. Це є серйозною радіологічною проблемою не тільки для Білорусі, але також для Росії і України, значні території яких опинилися в зоні радіоактивного забруднення.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Ольги Скрипник «Екскурсія на двадцять тисяч беккерелів».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі