«Такого унікального поєднання, щоб і землетрус, і цунамі, і загальна розруха в країні, і розвалена транспортна інфраструктура, яка не дозволяє їм підтягнути ресурси, такого, мені здається, прецеденту ще не було», - заявив представник держкорпорації «Росатом», член оперативного штабу з моніторингу та можливого реагування на ситуацію на АЕС Японії Сергій Новіков, виступаючи в спільній програмі радіостанції «Ехо Москви» і «Інтерфаксу» «Сканер».
Він згадав, що з сильним землетрусом - 7 балів в районі майданчика - довелося зіткнутися, наприклад, Вірменській АЕС. Вона встояла і продовжувала працювати, залишаючись практично єдиним джерел електроенергії в країні. Був руйнівний землетрус і цунамі в Південно-Східній Азії, хвиля при цьому дійшла до майданчика АЕС «Куданкулам» (будується за участю Росії) в Індії. АЕС виявилася при цьому найбезпечнішим місцем, де рятувалися від стихії місцеві жителі.
Водночас він зазначив, що негативний розвиток подій на японській станції викликало не лише землетрус і цунамі, але і неможливість забезпечити фахівців АЕС необхідними ресурсами. С. Новіков сказав, що безпосередньо після землетрусу системи безпеки АЕС «Фукусіма-1» продовжували працювати. «Усі реактори самозаглушилися, ланцюгова реакція була зупинена, заробили дизель-генератори, тобто резервна система охолодження», - сказав він, додавши, що електроживлення станції було відключено після приходу цунамі. Надалі атомники виходили з того, що необхідно «протриматися» 72 години, а до цього моменту до АЕС буде підведена ЛЕП. «Вона не підведена до цих пір», - підкреслив С. Новіков.
Так чи інакше, блоки АЕС «Фукусіма-1» були введені ще в 1970-і році і не володіли тими засобами безпеки, які сьогодні мають компанії атомної енергетики. «Пасивні системи безпеки почали створювати 25 років тому, беручи до уваги урок Чорнобильської аварії», - нагадав С. Новіков.
За матеріалами Інтерфакс-Україна