Президента Володимира Зеленського просять зупинити державне фінансування політичних партій на час дії воєнного стану в Україні, а вивільнені кошти спрямувати на більш актуальні тепер потреби. На офіційному сайті глави держави була розміщена відповідна петиція, автором якої є член Національної спілки журналістів Сергій Дрьомов.
Він пропонує перенаправити гроші, які держава надає партіям, зокрема, на фінансування Збройних Сил України, соціальний захист військових та членів їхніх родин, а також підтримку інших найбільш незахищених верств населення
Посилаючись на відповідні закони, автор петиції зазначив, що в 2022 році з держбюджету було виділено близько 797 мільйонів гривень для статутної діяльності політичних партій (з урахуванням скорочення Кабінетом міністром цього фінансування на 10% у минулому квітні). Кошти розподілили таким чином:
- «Слуга народу» – 395,2 млн грн;
- «Опозиційна платформа – За життя» – 119,6 млн грн;
- «Європейська Солідарність» – 114,1 млн грн;
- «Голос» – 93,2 млн грн;
- «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 75 млн грн.
На поточний же рік на фінансування статутної діяльності партій Україна передбачила 885,6 мільйона гривень. Партії мають отримати:
- «Слуга народу» – 475,7 млн грн;
- «Європейська Солідарність» – 137,3 млн грн;
- «Голос» – 112,2 млн грн;
- «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 90,2 млн грн.
Сергій Дрьомов додав, що в червні 2022 року голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков звертався до спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука з пропозицією призупинити державні видатки для партій на час війни, однак лист проігнорували.
"Враховуючи усе викладене, звертаюся до Вас з пропозицією: у найкоротший строк ініціювати внесення змін до Законів України «Про політичні партії в Україні», «Про Державний бюджет України на 2023 рік», зупинивши таким чином державне фінансування політичних партій на весь період дії в Україні воєнного стану; відповідно до частини першої статті 101 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» визначити відповідні законопроєкти як невідкладні", – йдеться в петиції.
На момент публікації звернення до Зеленського має понад 1300 підписів. Для набору необхідних 25 тисяч залишається ще 88 днів.
Раніше необхідну кількість підписів набрала петиція до президента України з вимогою відновити декларування статків посадовців та депутатів. Згодом Зеленський відповів на неї, звернувши увагу на наявність зареєстрованого в Раді законопроєкту який має таку норму. Профільний комітет рекомендував прийняти за основу документ, чого досі не зробили.