Зеленський запевнив українців у відсутності "зради" у "формулі Штайнмаєра"

Поділитися
Зеленський запевнив українців у відсутності "зради" у "формулі Штайнмаєра" Відеозверненням Зеленський спробував зняти в суспільстві напругу, спровоковану його не дуже вдалим брифінгом 1 жовтня © president.gov.ua
Президент записав відеозвернення, в якому роз'яснив суть "формули Штайнмаєра" і пообіцяв не здавати національні інтереси України

Президент України Володимир Зеленський записав чергове відеозвернення до громадян, в якому пояснив суть "формули Штайнмаєра" і пообіцяв не перетинати "червоні лінії" на переговорах "Нормандської четвірки".

Говорячи про причини узгодження "формули" українською делегацією в Тристоронній контактній групі, Зеленський нагадав, що другий президент України Леонід Кучма не подписвал загальних документів з бойовиками ОРДЛО, а відправив окремий лист спецпредставникові ОБСЄ Мартіну Сайдіку. Зеленський підкреслив, що узгодження "формули Штайнмайера" було необхідною умовою для зустрічі "Нормандської четвірки". При цьому він не згадав, що на письмових гарантіях її виконання наполягала російська сторона.

"Чи передбачає вона, що вибори в Донбасі пройдуть завтра і під дулом кулеметів? Ні. Чому три роки тому тодішній президент України заявляв про початок роботи з імплементації цієї формули? Невже він хотів зрадити Україну? Ця формула говорить тільки про одне – коли має запрацювати так званий закон про "особливий статус" Донбасу. Зокрема, після проведення місцевих виборів, які пройдуть за Конституцією України, законодавством України і після публікації звіту ОБСЄ про те, що вибори пройшли згідно з міжнародними демократичними стандартами. Ось із чим погодилася України в Мінську", - розповів Зеленський у відеозверненні, опублікованому ввечері в четвер, 3 жовтня.

За словами президента, переговори "Нормадской четвірки" є "єдиним майданчиком", де на вищому рівні обговорюються умови мирного врегулювання в Донбасі. Зеленський пообіцяв на зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном, канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Росії Володимиром Путіним відстоювати національні інтереси і не перетинати "червоні лінії".

Зокрема, президент запевнив, що його позиція щодо проведення виборів "збігається з позицією всіх українців".

Він уточнив, що місцеві вибори в ОРДЛО можуть відбутися лише після виведення іноземних військ з української території, відновлення контролю над кордоном, звільнення заручників, а також у відповідності до Конституції України й українського законодавства. У виборах мають брати участь українські кандидати і політичні партії, працювати українські засоби масової інформації. А внутрішньо переміщені особи також мають брати участь у виборах, додав глава держави.

Звертаючись до учасникам протестів, які почалися в українських містах 1 і продовжилися 2 жовтня, Зеленський запевнив, що "чує їх". Однак закликав не піддаватися на провокації "деяких осіб".

"Вони дуже хочуть використати вас, і повернути собі можливість грабежу, стати жертвами політичного переслідування й уникнути кримінальної відповідальності", - заявив Зеленський. При цьому він не уточнив, як можуть бути одночасно реалізовані всі три озвучених ним цілі, які нібито переслідують неназвані "деякі особи".

"Цього не буде. Все буде Україна!", - підсумував Зеленський.

Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".

Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. Проти реалізації цієї формули виступила партія "Європейська солідарність". "Голос" і "Батьківщина" зажадали від Зеленського пояснень про зміст домовленостей з державою-агресором. Позитивно сприйняли новину лише в проросійській "Опозиційній платформі – За життя".

Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенко. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.

Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.

Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі