На даному етапі Володимир Зеленський відноситься до дипломатів приблизно так, як і до журналістів, - вони зайва ланка. Ключ до суспільства - соціальні мережі, до зовнішньої політики - бізнес-інтереси. На цьому тлі відбулося призначення десятого міністра закордонних справ України. У минулий четвер депутати проголосували за призначення заступника керівника офісу президента Вадима Пристайка, за сумісництвом очолює ще й місію України при НАТО, главою зовнішньополітичного відомства.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Володимир Кравченко. За його словами, з моменту інавгурації Володимира Зеленського про Пристайка говорили як про наступного голову МЗС. Але несподівана відмова заступника міністра закордонних справ з питань євроінтеграції Олени Зеркаль стати заступником Андрія Богдана змусили Зе!команду внести корективи в штатний розклад: було вирішено, що до прийняття Верховною Радою постанови Пристайко буде заступником голови ОП із зовнішньополітичних питань.
Співробітник Центру міжнародної безпеки та співробітництва Стенфордського університету і колишній посол в Україні Стівен Пайфер у свій час назвав Пристайка "розумним і досвідченим дипломатом". З цією оцінкою згодні і багато наших співрозмовники з української дипломатичної служби: вони відгукувалися про нього як про "одного з найкращих кандидатів на посаду міністра".
"Переконаний прихильник політики європейської та євроатлантичної інтеграції, кар'єрний дипломат Вадим Пристайко входить в досить обмежене число важкоатлетів української дипломатії. До свого нинішнього призначення він очолював посольство в Канаді та представництво України при НАТО, а також кілька років був першим заступником міністра закордонних справ, - зазначає оглядач. - Крім досвіду роботи на дипломатичній службі, у Пристайка є чітке розуміння зовнішньополітичних пріоритетів. Що важливо, враховуючи, по-перше, все більш зростаючі ризики зняття санкційного пресингу з Росії, посилення тиску на Україну у питанні надання Донбасу особливого статусу з правом вето регіону і виведення теми Криму з міжнародного порядку денного. І, по-друге, некомпетентність глави держави і нинішньої президентської адміністрації в міжнародній політиці. Інше питання, чи здатний Пристайко говорити "ні" і кому всередині країни і зовні".
На думку автора, серед сильних сторін Пристайка - схильність до системного аналізу, вміння стратегічно мислити. "Ефективний менеджер, здатний приймати жорсткі рішення", - також зазначив один із наших співрозмовників, згадавши його роботу в якості першого заступника. Більшість експертів і дипломатів пов'язують з новим міністром надії на перебудову роботи міністерства та посольств, що в останні роки переживають застій. Але багато підкреслюють і мінуси даної кандидатури.
Детальніше про призначення Пристайка і відношення Зеленського до дипломатів читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Зайва ланка?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".