Президент України Володимир Зеленський тепло подякував Великій Британії і її прем'єр-міністру Борису Джонсону за підтримку в боротьбі з повномасштабною російською агресією.
Колонка Зеленського в The Mail+ – данина поваги Джонсону, який іде у відставку. Найближчими днями британський уряд очолить новий прем'єр-міністр.
Зеленський нагадав, що Британія послідовно підтримувала Україну з перших днів відновлення незалежності 1991 року на шляху перетворення колишньої пострадянської держави на державу демократичну.
Успіхи України не залишилися непоміченими Росією, пише Зеленський. Окупація Криму Росією у 2014 році мала стати «суворим уроком та останнім попередженням для українського уряду». Але українці «не відцуралися шляху на Захід».
24 лютого президент РФ Владімір Путін наважився на повномасштабне вторгнення. Британія одразу ж зайняла активну та рішучу позицію.
«Рано вранці Борис був одним із перших світових лідерів, з якими у мене відбулася розмова. Під час кожної нашої зустрічі та розмови у Бориса було одне дуже гарне запитання: А що ще? Що ще тобі потрібно? Це стало нашим гаслом, яке гарантує ефективний прогрес. Повірте, не багато політиків готові на це», - пише Зеленський.
Джонсон приїжджав до України кілька разів, зокрема у квітні, коли під Києвом ще точилися бої.
«Ми навіть почали звертатися до нього тепло та з гумором: "Борис Джонсонюк" – прізвище, яке звучить українською, якщо ставити наголос на останній склад, – надихнувшись його обліковим записом у Instagram @borisjohnsonuk », – додає Зеленський.
Британія підтримувала Україну до вторгнення: виділяла гроші на модернізацію флоту, відправляла озброєння, британські інструктори тренували українських військових. Британські протитанкові комплекси відіграли важливу роль у зупинці бронетанкових колон російської армії.
З початку повномасштабного вторгнення РФ підтримка з боку британського уряду збереглася та збільшилася.
«Велика Британія, поряд зі США, стала одним із найважливіших союзників України. Але справа не лише у вашому уряді: вся нація чітко бачила несправедливий та жорстокий характер путінської війни. Усі британці підтримали нас», - пише Зеленський.
Громадяни Великої Ббританії переказували величезні суми на підтримку України, прийняли у своїх будинках понад 100 тисяч переселенців, дітей та жінок, щоб українські солдати могли битися без побоювання за свої родини.
«Я з гордістю хочу ще раз сказати, що в цей скрутний час Велика Британія стояла пліч-о-пліч з нами, як найдорожчий друг і найближчий союзник. Люди у Великій Британії повинні знати, що щодня борючись за саме своє існування, українці безмежно вдячні вашій країні», - додав президент України.
Зеленський зазначив, що політика та дії уряду втілюють волю суспільства, але він вірить у силу особистого лідерства.
«Я знаю, що для Бориса Джонсона це був нелегкий шлях, оскільки йому довелося вирішувати велику кількість внутрішніх проблем. Пріоритет підтримки України вимагав великої мужності та рішучості», - пише він.
Президент України також висловив сподівання, що хоч би хто став новим прем'єр-міністром, дружні відносини між країнами збережуться. Володимир Зеленський подякував «двом великим друзям України»: міністрам закордонних справ Ліз Трасс і оборони Бену Воллесу.
«Ми продовжуватимемо боротися, бо у нас немає іншого вибору. На карту поставлені наші життя та наше майбутнє. І ми, як і раніше, потребуємо підтримки та лідерства Великої Британії. Я не сумніваюся, що Україна досягне успіху. Разом із Великою Британією ми зробимо наш світ безпечнішим. А наші народи стануть ще ближчими. Як справжні друзі. Як я і мій друг Борис», - підсумував Зеленський.
Нагадаємо, 2 вересня завершилося голосування у другому турі виборів прем'єр-міністра, за посаду борються Ліз Трасс та ексміністр фінансів Ріші Сунак. Результати конкурсу лідерів Консервативної партії оголосять о 12:30 (11:30 за Грінвічем) у понеділок, 5 вересня.
Чи зможе новий британський прем'єр зайняти таке саме місце в системі координат Зеленського, як Джонсон? Чи залишиться Україна центральним питанням політичного порядку денного Лондона? Читайте у статті Віктора Константинова «Британія після Джонсона: на що слід чекати Україні».