Зеленський отримав електоральний удар від свого колишнього підлеглого — Newsweek

Поділитися
Зеленський отримав електоральний удар від свого колишнього підлеглого — Newsweek © Офіс президента України
Опитування одного з соціологічних центрів прогнозує перемогу Залужного на гіпотетичних виборах.

За даними опитування SOCIS (за даними ЗМІ належить до сфери впливу наближеного до Петра Порошенка політтехнолога Ігоря Гриніва, — ред.), якби вибори відбулися найближчої неділі, Зеленський програв би звільненому ним головнокомандувачу, пише видання Newsweek.

Зеленський звільнив Валерія Залужного з посади в лютому після кількох місяців спекуляцій щодо конфлікту між ними, який, ймовірно, посилився після того, як генерал в інтерв'ю журналу The Economist заявив, що війна в Україні зайшла в глухий кут.

Залужний був замінений на командувача Сухопутних військ України Олександра Сирського, однак продовжує користуватися великою популярністю серед української громадськості.

Згідно з Конституцією України, президентські вибори мають відбуватися в останню неділю березня п'ятого року повноважень чинного президента, тобто 31 березня. Однак після повномасштабного вторгнення Путіна Київ оголосив воєнний стан, який забороняє проведення виборів.

Разом із тим, опитування київської компанії SOCIS, проведене з 22 лютого по 1 березня, участь в якому взяли три тисячі повнолітніх українців, з похибкою у 2,1% показало, що якби вибори відбулися найближчої неділі, 41% респондентів підтримали б Залужного в першому турі, порівняно з 23,7%, які голосували б за Зеленського.

У разі відсутності кандидата, який би набрав більшість голосів, відбувся б другий тур, і за такого сценарію Залужний отримав би понад дві третини (67,5%) голосів порівняно з приблизно третиною (32,5%) тих, хто підтримав би чинного президента.

Наступним за популярністю, за результатами опитування, є Петро Порошенко, якого Зеленський переміг у 2019 році. Він отримав би підтримку 6,4% респондентів.

На гіпотетичних парламентських виборах умовний «Блок Залужного» отримав би 46,4% голосів — значно більше, ніж так само умовний «Блок Зеленського», який отримав би трохи більше п'ятої частини голосів(21,1%), а «Блок Порошенка» — 7,5%.

Серед деяких американських законодавців лунали заклики до проведення виборів в Україні у воєнний час. Однак більшість респондентів (59,7%) відкинули цю ідею, порівняно з чвертю (24,2%), які сказали, що голосування повинно відбутися. Висновки SOCIS про популярність Залужного перегукуються з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеним у грудні, яке показало, що довіра українців до Зеленського знизилася з 84% наприкінці 2022 року до 62% роком пізніше, тоді як 88% заявили, що довіряють Залужному.

Джордж Бібі, колишній директор з аналізу Росії в ЦРУ, в інтерв'ю Newsweek у лютому сказав, що популярність Залужного означає, що Зеленський пішов на ризик, звільнивши його.

«Його люблять українські військові, і опитування показують, що він є найпопулярнішою фігурою в країні, випереджаючи рейтинг Зеленського, який падає», — сказав Бібі, нині директор з питань великої стратегії Інституту відповідального державного управління імені Квінсі.

Він додав, що ймовірність того, що звільнення Залужного може перерости в більш широку політичну кризу в Україні, є значною.

В публічній площині вже пів року усі, окрім влади, намагаються пояснити, що з повноваженнями президента буде після п’ятого року перебування на посаді. Але Конституція України хоч і містить правові прогалини, закріплює принцип інституційної безперервності влади.

Чому влада не звертається до Конституційного суду за тлумаченням норм законів, щоб унеможливити будь-які інсинуації тих, хто разом із росією готовий розгойдувати державний човен? Чому легітимність влади — це не лише вибори, а в першу чергу довіра, прозорість, комунікація тощо?

Відповіді у статті «Конституційна весна: що означає легітимність інституту президента» дає кандидат політичних наук, старший науковий співробітник ІПіЕНД ім.І.Кураса НАН України Ірина Овчар.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі