"Цей законопроект, як я вже говорила, готовий на 99%. Єдиний момент, який зараз проговорюється – це включення в цей законопроект миротворців або місії миротворців... і про що президент України буде говорити у своєму виступі на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй, куди він буде їхати у другій половині вересня", - заявила депутат на брифінгу в понеділок.
"Я думаю, що після додаткових консультацій з нашими партнерами по "нормандскому формату" такий пункт в договір буде включений і буде представлений на розгляд Верховної Ради, буде проведено додаткове обговорення вже в українському парламенті", - додала вона.
Луценко вважає, що законопроект буде представлений Верховній Раді до початку жовтня.
Депутат підкреслила, що миротворча місія залишається єдиним пунктом, не прописаним у документі. За її словами, експертами та фахівцями обговорюються різні варіанти формату місії: "поліцейська ОБСЄ... (поліцейська місія ОБСЄ – ред.) і, можливо, миротворча місія ОБСЄ".
Миротворці, за її словами, повинні стояти на всій оккупированнй території Сходу України, в "сірій зоні" і на неконтрольованій Україною ділянці українсько-російського кордону.
Луценка також розповіла, що детально ознайомилася з текстом законопроекту. В даний момент він займає 11-12 сторінок.
"Основні ключові тези, які прописані: Росія названа агресором – це те, чого від нас вимагають партнери, те, чого потребує Україна, під що, власне, вводяться санкції європейського і світової демократичної спільноти, які, нарешті, зупиняють агресора. Ми вводимо поняття самооборони у відповідність з 51-ї статті Статуту Організації об'єднаних націй: це дасть нам можливість вийти з поняття "антитерористична операція" і перейти в легітимність застосування Збройних сил України, сил спеціального призначення та Національної гвардії України", - зазначила депутат.
Крім цього, законом вводиться поняття тимчасово окупованих територій, тимчасової окупації Луганської і Донецької областей "власне Російською Федерацією через узурпацію влади самопроголошеними республіками "ЛНР" і "ДНР".
Законопроект передбачає посилення функцій Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб
"Фактично, в цьому законі прописані пункти, які від нас вимагають європейські партнери: показати, що ми не відмовляємося від цієї території, що б збираємося відновлювати українську владу на цій території. У цьому законі прописані додаткові права та забезпечення українських Збройних сил. У цьому законі додатково прописано, які соціальні гарантії надаються мешканцям, які проживають на тимчасово окупованій території, а також тимчасово переміщеним особам", - зазначила Луценко.
В той же час. законопроект, за її словами, стосується лише тимчасово окупованих районів Луганської і Донецької областей, і не має жодного пункту, який стосувався б анексованого Росією Криму.
"тобто це чітко орієнтований закон під три розділи мінських угод, прийнятих у вересні 2015 року, лютому 2016 року", - підкреслила депутат.
Вона також зазначила, що передбачене законом визначення РФ як агресора та визначення України як такої, що самостійно обороняється, дають можливість стверджувати, що Україна не оголошує війну Росії. І, водночас, визначає, що це не громадянська війна.
Нагадаємо, 13 червня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що Україні слід завершувати антитерористичну операцію на Сході України і переходити до нового формату захисту від російської гібридної агресії.
Наступного дня президент Петро Порошенко повідомив, що доручив розробити законопроект про реінтеграцію Донбасу, який передбачає низку заходів щодо повернення окупованих територій України.
За словами спікера Андрія Парубія, новий закон передбачає створення єдиного оперативного штабу для керування силовими підрозділами та законодавче закріплення за ОРДЛО статусу окупованої території.
Детальніше про "новий формат" захисту країни, який може прийти на зміну АТО, читайте в статті Володимира Кравченка "АТО: що буде після зміни назви?", а також у статті віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд "Гібридний патріотизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".