"Є прописані механізми, якими потрібно користуватися. Так, вони не ідеальні. Але це краще, ніж доліплювати якісь норми до нескінченних наказів, які поширюватимуться просто на незліченну кількість нормативних актів", - пояснив ZN.UA провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.
Це означатиме, що повноваження контролюючих органів, оскільки Санепідстанції в Україні фактично немає, швидше за все, будуть делеговані міністру внутрішніх справ Арсену Авакову, в підпорядкуванні якого і Національна поліція, і Національна гвардія.
Вони і виконуватимуть функції по карантинним заходам. З примусовою шпиталізацією, яка ніде не прописана.
"Чим це продиктовано – мені складно сказати. Може, ми хочемо отримати транш від МВФ. Але з огляду на гру курсу, навряд чи МВФ зараз все кине і видасть нам чергові мільярди. Потрібно показати свою готовність, але ми цього зробити поки що не можемо. Замість цього ми робимо якісь конвульсивні рухи, які ще більше засмучують і розгойдують усю систему", - вважає Черноусов.
На думку експерта, має місце певне менеджерське відставання. Так, президент Володимир Зеленський не хоче закривати ВР для того, щоб депутати прийняли земельний кодекс. Але загроза епідемії коронавірусу в країні – не та ситуація, в якіймає ухваюватимя земельний кодекс.
"Це дуже складний, багатогранний законопроєкт, що стосується багатьох аспектів життя і життєдіяльності всієї країни. Варто зазначити, що одна з поки що "ходячих" сфер нашої економіки – це сільське господарство. Воно нас поки тягне. Якщо зараз ми будемо ухвалювати якісь необдумані рішення під тиском карантину, і це негативно позначиться на сільському господарстві, то нічого доброго з цього не буде", - зазначає експерт.
Крім того, закон – один для всіх. Якщо ухвалено рішення не збиратися більше 10 осіб, то нема чого щодня збирати разом 450. Традиція скрізь робити якісь винятки з правил призводить до того, що правила не працюють – у нас країна посвідчень, пільг і спеціальних дозволів.
"Якщо ми вводимо карантинні заходи, то ВР, навпаки, має продемонструвати, що всі пішли на карантин. Не кажучи вже про те, що вони там наухвалююють у турборежимі-2", - резюмує експерт.
Докладніше про ухвалений Верховною Радою законопроєкт про протидію коронавірусу читайте у статті Алли Котляр "За чий рахунок обід?" для ZN.UA.