Законопроєкт №7198: Шуляк розповіла, хто та на яких умовах може претендувати на компенсацію за зруйноване житло

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В парламенті, за її словами, дуже усвідомлено виключили з процесу компенсації юридичних осіб. Чому? 

Голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк, авторка та головна спікерка законопроєкт №7198 - про компенсацію за пошкодження або знищення нерухомості внаслідок агресії Росії. Її опоненти вважають, що цей документ сигналізує людям, що вони отримають компенсацію за втрачене житло, і це добре, але те, що закон сигналізує фахівцям, що вони не потрібні для відновлення - дуже зле. Під час інтерв'ю з Інною Ведерніковою Шуляк, коментуючи закиди опонентів,  заявила, що  у законопроєкті абсолютно визначені логіка та концепція. 

"По-перше, документ, про який ми будемо говорити, — ініціатива президента України. Готувався він спільно з Міністерством економіки, Фондом держмайна та народними депутатами. По-друге, законопроєкт пройшов через складне обговорення всіх депутатських фракцій та груп. У результаті, в першому читанні за нього проголосувало 307 депутатів. По-третє, я категорично не сприймаю обвинувачення в несвоєчасності законопроєкту. Люди втратили будинки, їм ніде жити, ні на що спертися, і вони не повинні залишитися з горем сам на сам. Критики ж сидять у тилу в теплих квартирах і не відчувають на своїй шкурі проблем тих, хто втратив усе.

Ба більше, цим законопроєктом ми взагалі не говоримо предметно про фонди, гроші, не вирішуємо, хто їх розподілятиме. Ми говоримо зараз тільки про те, щоб заздалегідь, не чекаючи, коли настане мир і ми почнемо отримувати міжнародне фінансування, підготувати всю необхідну законодавчу базу для відновлення зруйнованої країни. Аби потім не гаяти час на написання і проведення закону через парламент, що може забрати принаймні 6–9 місяців", - стверджує голова "слуг".

За її словами, у законопроєкту №7198 є абсолютно визначені логіка та концепція. Там йдеться насамперед про житло, яке зруйноване й не підлягає відновленню. Зрозуміло, що для отримання репарацій від Росії необхідно буде пройти довгий шлях. Чи є час у людей, котрі втратили житло, чекати роки?

"Ми вважаємо, що держава може й повинна подбати про таких людей, не чекаючи процесів у міжнародних судах. Ми не хочемо втратити своїх людей, які, залишившись без житла і роботи, просто покинуть/не повернуться в Україну. Тому й було прийнято рішення працювати над законопроєктом прямо зараз, - зазначила депутат.  - Ми концептуально вирішили, що на компенсацію претендуватимуть виключно громадяни України. Безумовно, ми розуміємо, що є іноземці і їхні права цим законопроєктом буде порушено. Тимчасом у нас абсолютно немає бажання компенсувати втрати громадянам Російської федерації, яких в Україні багато. Розуміючи, які великі суми знадобляться на відновлення житлового фонду, ми певні того, що самі цю історію не потягнемо і нам доведеться залучати міжнародні гроші". 

При цьому в парламенті дуже усвідомлено виключили з процесу компенсації юридичних осіб. Там знають, що юридичні особи, які володіють житловим фондом, — це, швидше за все, бізнес. У результаті, всю комерційну та промислову нерухомість із законопроєкту виключено. Зрозуміло, бізнесу складно під час війни, але людям ще складніше. В Україні, звісно, є проблеми з бізнесовим крилом у профільному комітеті. Шуляк зазначила, що Сергій Тарута, Людмила Буймістер захищають промислове крило й борються за те, щоб законопроєкт урахував інтереси і представників бізнес-груп, які втратили нерухомість.

Вона додала, що поки що позиція групи розробників не змінюється. Розберімося спочатку з людьми, потім з усім іншим: "Ми вже консолідували всі подані поправки, і найближчими днями в мене на руках буде зведена таблиця. Низка норм законопроєкту може змінитися до другого читання, але концептуальні положення — ні". 

Ще одна з спірна норма — сума компенсації не може перевищувати 150 метрів квадратних.

"Ми поставили таке обмеження свідомо. Завдяки Мінцифрі та можливості подавати в «Дію» інформаційні повідомлення про зруйноване й пошкоджене житло в нас є можливість аналізувати дані. З тисяч поданих повідомлень десь 90 відсотків зруйнованих квартир ці 150 метрів покривають. Але 150 метрів квадратних як обмеження не підходять для зруйнованих будинків у приватному секторі, де більшість будинків — 180–250 квадратних метрів. І тут, очевидно, треба переглядати та збільшувати норму до 250 метрів квадратних. Я вважаю, що обмеження за метражем має залишитися, держава не зможе компенсувати до кожного квадратного метра все зруйноване швидко, - зазначила Шуляк. - У нас були приблизні розрахунки, скільки може знадобитися грошей на реалізацію всієї програми, але зараз я розумію: ці розрахунки настільки приблизні, що навряд чи варто брати їх за основу. Перед нами тільки поступово вимальовується картина в розрізі областей, зруйнованих будинків, загального метражу, мешканців та іншого. Яка, на жаль, ще буде відкоригована наслідками війни, яку веде проти нас Росія". 

Більше статей Інни Ведернікової читайте за посиланням.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі