За півтора року в Раді склали мандати 20 депутатів: чому їх не можна замінити

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Частково це депутати-мажоритарники, для заміщення яких потрібно проводити довибори.

Верховна Рада України з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну втратила двадцять мандатів народних депутатів, що призвело до зменшення складу парламенту України до 403 членів, йдеться у матеріалі Лабораторії законодавчих ініціатив для ZN.UA «Депутатопад у час війни: чому кількість народних депутатів зменшується?».

До лютого 2022 року у Раді і так був недобір 27 депутатів – 26 не змогли обрати через окупацію мажоритарних округів Росією з 2014 року, а на ще одному довибори не встигли провести через війну. Водночас різке зменшення чисельності депутатів у парламенті відбулось якраз за рахунок складення мандатів депутатів-мажоритарників та членів забороненої нині «Опозиційної платформи – За життя», яка більше не може бути представлена у ВРУ.

«Якщо народний депутат-мажоритарник втрачає мандат, необхідно проводити вибори в округу, який втратив представника. Саме тут проявляється одна із двох головних технічних причин різкого падіння кількості парламентаріїв: вибори під час воєнного стану не передбачені Конституцією. Отож, мажоритарники тягнуть за собою в політичну труну і своє місце в парламенті», - зазначають аналітики ЛЗІ.

На практиці майже всі відставні депутати втратили мандати за останні півтора року з двох причин: позбавлення громадянства та за особистою заявою. Фактично ж причин втрат мандатів було кілька – за власним бажанням, втрата громадянства, отримання державної посади та смерть.

За «власним бажанням з ради пішли обрані колись від ОПЗЖ Ілля Кива, Вадим Новинський, Дмитро Шенцев, Юлія Льовочкіна, Андрій Аксьонов, Ігор Абрамович, Олег Волошин, Наталія Королевська, Юрій Солод, Тетяна Плачкова, а також колишній представник «Слуги» Олександр Трухін, який був визнаний судом винним у кримінальному правопорушенні та склав мандат швидше, аніж втратив би його через вирок суду.

Через отримання державної посади з ВРУ пішов Дмитро Лубінець, а Олексій Ковальов та Андрій Іванчук померли.

Ще шестеро депутатів втратили мандат після позбавлення громадянства України –  Віктор Медведчук, Андрій Деркач, Тарас Козак, Ренат Кузьмін, Вадим Рабінович та Ігор Васильковський.

Як зазначають аналітики, на разі український парламент ще далекий від втрати критичної чисельності голосів, яка може завадити його повноцінній роботі. По-перше в Раді має бути 226 депутатів для прийняття законів, по-друге 300 для змін в Конституцію та по-третє 338 — для імпічменту президента.

«Імовірно, до таких показників ІХ скликання не впаде і парламент все ж зможе продовжувати роботу», - вважають експерти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі