З 2006 до 2020 року у світі вбили майже 1200 журналістів, у 9 з 10 випадків замовники залишились без покарання, свідчить звіт ЮНЕСКО, опублікований 2 листопада - в Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів.
Для підвищення рівня свободи і безпеки роботи журналістів в Україні з вересня 2019 року працює програма «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».
Що вдалося зробити за цей час:
- навчальний курс та тренінги для суддів, прокурорів і слідчих поліції щодо розв’язання проблеми безкарності за злочини проти журналістів;
- майданчик для співпраці Офісу генпрокурора з медійними громадськими організаціями для вдосконалення способів захисту прав журналістів, підвищення ефективності досудового розслідування злочинів проти журналістів;
- рекомендації для поліпшення звітування на платформу Ради Європи щодо захисту журналістики та безпеки журналістів. Надана експертна підтримка під час напрацювання змін до законодавства щодо безпеки журналістів, організовано низку публічних заходів щодо проблеми безкарності за злочини проти журналістів в Україні.
«Створення безпечного середовища для виконання журналістами своїх законних професійних обов’язків - зобов'язання кожної держави-учасниці Ради Європи. Викорінення безкарності за злочини проти журналістів має стати одним із першочергових завдань та об’єднати зусилля усіх партнерів: державних органів національного і місцевого рівнів, громадянське суспільство, суддів», - йдеться на сторінці проєкту у Facebook.
Водночас правозахисна організація ZMINA опублікувала звернення медійних та правозахисних організації України до уряду та правоохоронних органів із закликом проводити ефективні і прозорі розслідування злочинів проти журналістів, а також реформувати правоохоронні органи та здійснити судову реформу, щоб унеможливити безкарність. Правозахисники підкреслюють, що важливо захищати саме журналістську діяльність, а не просто осіб із посвідченням журналіста.
З початку 2021 року Інститут масової інформації зафіксував в Україні 153 випадки порушень свободи слова, серед яких 19 випадків побиття, 80 випадків перешкоджань, 12 погроз. Ще одним викликом стала пандемія COVID-19, яка незаконно використовується представниками місцевої влади та судів як привід недопуску журналістів на засідання.
Нагадаємо, що в Україні до сих пір повністю не розкриті вбивства журналістів Павла Шеремета (у 2016 році) та Георгія Гонгадзе (у 2000 році).