В законі про створення Антикорупційного бюро "багато недоліків", а основна ідея його авторів створити самостійний орган "з нуля" навряд чи спрацює, вважає генеральний прокурор України Віталій Ярема.
Генпрокурор "не заперечує", що така структура сьогодні необхідна, але не розуміє, навіщо було її створювати "на порожньому місці, якщо такі органи вже є".
"Прокуратура, СБУ та міліція є тими відомствами, які борються з корупцією. Давайте виведемо фахівців по боротьбі з корупцією з цих органів, дамо їм спеціальний статус, законодавчу базу і нехай працюють" - пропонує генпрокурор в своїй статті у виданні "Новий час".
"Виникає дуже багато деталей, які говорять про те, що це рішення було передчасним", - зазначає Ярема.
Серед таких деталей він називає відсутність технічного забезпечення у новостворюваного органу, які зараз є у СБУ чи міліції.
"Якщо функції боротьби з корупцією передаються Бюро, то йому необхідно створювати свою систему технічного забезпечення оперативно-розшукових заходів. А наприклад, технології аналізу телефонного трафіку СБУ створювалася десятиліттями і туди вкладені сотні мільйонів гривень. Отже, необхідно все це забрати у СБУ або створити з чистого аркуша, витративши знову ж сотні мільйонів бюджетних грошей?
Виходить, що найбільш реальний варіант, - коли Бюро буде користуватися можливостями СБУ. А де гарантія конфіденційності інформації? Особливо коли йдеться, наприклад, про співробітників Служби безпеки", - пише Ярема.
Ярема вважає "непродуманою" заборону на роботу в Бюро тих, хто більше п'яти років служив у підрозділах по боротьбі з корупцією СБУ та МВС: "Я питаю: хто ж тоді буде робити цю роботу?"
За словами Яреми, перемогти корупцію можна, перш за все, якщо є політична воля вищого керівництва країни, а не правоохоронними органами.
"Створення Антикорупційного бюро має більше популістських мотивів, ніж принесе реальної користі", - резюмує він.
"Я розумію, що кажу непопулярні речі, вступаю в якусь дискусію з тими, хто лобіює цей закон. Але я цього не боюся. Хто-то повинен говорити правду і говорити професійною мовою", - пише Ярема.
Як писало ZN.UA, українці найменше довіряють СБУ, Генпрокуратурі та міліції, довірою ці правоохоронні органи користуються лише у 1,5-2% громадян, свідчать соцопитування.