Запустивши "фіктивну" систему електронного декларування активів держслужбовців, влада пішла найгіршим сценарієм, що обов'язково матиме негативні наслідки для економіки країни та євроінтеграційного діалогу Києва про безвізовий режим з ЄС, ввважає голова правління Центру протидії корупції, експерт антикорупційної групи "Реанімаційного пакету реформ" Віталій Шабунін.
Шабунін нагадує, що запуск системи е-декларування у тестовому режимі не надає юридичної сили поданим до неї деклараціям. Активація системи у тестовому режимі та весь процес подання в таку систему декларацій держслужбовцями унеможливлює притягнення до кримінальної відповідальності за вказання недостовірних даних в деклараціях та незаконне збагачення.
"Тобто, система працює в режимі тренажеру – і для корупціонерів безпечно, і міжнародникам є що показати", - зазначає він.
Система запущена у тестовому режимі за вказівкою всіх керманичів держави, які дозволили дріб'язковим чиновникам з Державної служби спеціального зв'язку відмовити у видачі системі атестату захисту інформації, що гарантує автентичність та юридичну силу поданих в систему декларацій. Керівництво НАЗК – єдиного органу, який отримає декларації держслужбовців – прекрасно усвідомлює роль та статус системи, і замість "вигризання" потрібного сертифікату свідомо запускає її у тестовому режимі, забезпечуючи безкарність та недоторканність чиновникам.
"Кеш від нелегальної торгівлі зброєю, контрабанди вугілля з АТО, наркотрафіку, відкатів на закупівлях для військових, газнафтодолари можна вписувати в декларацію і не боятися, що хтось почне з'ясовувати джерела походження цих грошей. Зробити це можна тільки в рамках кримінального процесу. Але система, що працює у тестовому режимі, не дозволяє навіть теоретично провести таке розслідування", - пояснює він.
"Таким чином влада демонструє суспільству черговий фейк замість реальної прозорої системи декларування статків, а чиновникам дарує дієвий інструмент легалізації незаконно отриманих уже після Революції Гідності багатств", - наголошує Шабубнін.
Більше того, каже Шабунін, НАЗК з Держспецзв'язком зараз "розігрують чергову трагікомедію" – обіцяють сертифікувати систему протягом двох місяців (якраз стільки часу є у чиновників, щоб заповнити нову електронну форму декларації).
У цій ситцації "негайно – протягом трьох днів" вище керівництво держави - президент Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман та секретар РНБО Олександр Турчинов та їх підлеглі з НАЗК і Держспецзв'язку повинні: забезпечити надання системі атестату про побудову комплексної системи захисту інформації та ввести систему в повноцінну експлуатацію, гарантувавши таким чином можливість притягнення посадовців до відповідальності за декларування недостовірної інформації.
Крім того, що дуже важливо, наголошує Шабунін, – тих чиновників, хто скористається тестовим режимом роботи системи, зобов'язати переподати декларації.
Після цього необхідно провести службове розслідування та звільнити осіб, відповідальних за зрив запуску системи електронного декларування, "зокрема, голову НАЗК Н.Корчак та голову Держспецзв'язку Євдовченко".
На думку громадського активіста, через те, що запуск системи в такому вигляді не відповідає вимогам ЕС та США, Україні навряд чи варто розраховувати на отримання як чергового траншу від МВФ, як і іншої міжнародної допомоги на мільярди доларів.
Крім того, на думку Шабуніна, ЕС може відмовитися вводити безвізовий режим для українців.
Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла останній "безвізовий закон" 15 березня. Законопроект №3755 про електронне декларування доходів і майна посадовців(з пропозиціями президента Петра Порошенка).
Детальніше про електронне декларування читайте в статті Юлії Самаєвої "Загальне декларування: гра з нульовою сумою" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".