Виступаючи з парламентської трибуни, Вілкул російською закликав депутатів не підтримувати законопроект №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (так званий "мовний закон" - ред.).
Спікер Верховної Ради Андрій Парубій наполіг, аби Олександру Вілкулу вимкнули мікрофон. "Прошу до державної мови повернутися, пане Вілкул. Я попереджаю і прошу говорити державною мовою. Прошу вимкнути мікрофон", - заявив Парубій.
Після чого екс-"регіонал" погодився продовжувати виступ українською, не втративши при цьому можливість посперечатися зі спікером ВР. "Андрію Володимировичу, якщо ви вважаєте, що та мова, якою ви розмовляєте, це українська, то ви дуже помиляєтеся", - заявив Вілкул.
У відповідь Парубій акцентував увагу на тому, що не допустить у Верховній Раді виступів недержавною мовою.
"На мові, якою я розмовляю, розмовляли і мої діди, і мої прадіди, і батько, і мати, на цій мові мене виховували, співали колискові. І взагалі, у Верховній Раді України я не допущу виступів недержавною мовою. Я неодноразово наголошував на цьому. Попереджаю ще раз: не допущу", - відповів Вілкулу Парубій.
Зазначимо, проект закону про забезпечення функціонування української мови як державної було затверджено у першому читанні 4 жовтня 2018 року. 28 лютого парламент розпочав розгляд законопроекту у другому читанні, станом на 14 березня депутати розглянули менше чверті поправок до нього (487 з 2063).
Відповідно до законопроекту, кожен громадянин України зобов'язаний володіти державною мовою, а держава, зі свого боку, забезпечує можливості для цього. Щоб отримати українське громадянство, іноземцям доведеться вивчити українську. Робоче спілкування має відбуватися українською мовою, як і діловодство та документообіг. Обслуговувати споживачів у різних сферах повинні українською мовою, і вже на прохання клієнта - будь-якою іншою.
Докладніше про нонсенс у новому законопроекті про державну мову читайте в статті Тетяни Пархоменко "Офшор для плагіаторів?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".