Виконуючий обов'язки президента Південної Кореї Хан Док Су в неділю, 15 грудня, спробував “заспокоїти” союзників Сеула та фінансові ринки на тлі того, як президента країни Юн Сок Йоля відсторонили від посади після оголошення імпічменту, повідомляє Reuters.
Хан провів телефонну розмову з президентом США Джо Байденом, запевнивши, що Сеул підтримуватиме “неухильний розвиток південнокорейсько-американського альянсу”.
Байден сказав Хану, що міцний союз США і Південної Кореї залишатиметься незмінним, і Вашингтон працюватиме з Сеулом над подальшим розвитком і зміцненням альянсу, а також тристороннього співробітництва, в тому числі з сусідньою Японією, повідомили в офісі Хана.
У заяві Білого дому йдеться, що американський президент “висловив вдячність за стійкість демократії та верховенства права в Південній Кореї та підтвердив непохитну відданість Сполучених Штатів південнокорейському народу”.
У суботу, 14 грудня, Національна асамблея Південної Кореї проголосувала за законопроєкт про імпічмент Юна через оголошення президентом воєнного стану в країні, який у результаті тривав усього кілька годин.
Хан, обраний Юном на посаду прем'єра, став виконуючим обов'язки президента, поки справа Юна розглядатиметься в Конституційному суді. Щоб стабілізувати ситуацію в країні головна опозиційна партія оголосила, що не буде вимагати імпічменту Хана через його причетність до рішення Юна оголосити воєнний стан 3 грудня.
Хан скликав свій кабінет і Раду національної безпеки невдовзі після голосування за імпічмент Юна і пообіцяв підтримувати військову готовність для запобігання будь-якому порушенню національної безпеки.
Партнери Південної Кореї хотіли якнайшвидше побачити надійне тимчасове керівництво, яке б відповідало Конституції країни, сказав колишній посол Нової Зеландії в Сеулі Філіп Тернер.
Але навіть за наявності виконуючого обов'язки президента міжнародні партнери зіштовхнулися з певною невизначеністю, перш ніж буде обраний новий президент і сформований новий уряд, додав Тернер.
Конституційний суд має до шести місяців, аби вирішити — відсторонити від посади або відновити повноваження Юна. Якщо рішення суду буде не на користь Юна — він піде у відставку, а нові вибори відбудуться протягом 60 днів.
Прокуратура Південної Кореї оголосила Юн Сок Йолю підозру у державній зраді та зловживанні владою. Поліція проводила обшуки в його офісі та заарештувала колишнього міністра оборони.
Несподіване оголошення воєнного стану в Південній Кореї і подальша політична криза в країні налякали ринки й дипломатичних партнерів Сеула, які, зокрема, занепокоєні здатністю стримувати ядерну Північну Корею.