Результати цьогорічних виборів засвідчили об'єднання більшости суспільства навколо цінностей розвитку і миру. Але досягти розвитку надзвичайно складно, якщо не сказати неможливо, без побудови миру в Донбасі. Якщо не в наших силах досягти прийнятного миру, то маємо мінімізувати проблеми. Один заморожений конфлікт (Крим) краще, ніж два, разом із гарячим у Донбасі. Популярність Володимира Зеленського на теренах Донбасу створює вікно можливостей для реінтеграції, яким слід скористатися.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Олександр Литвиненко та Андрій Сменковський, Національний інститут стратегічних досліджень. На їх думку, необхідно усвідомити: якщо ми згаємо цей шанс, наші західні партнери разом з росіянами вирішать долю Донбасу власноруч, висунувши Україні пропозицію, від якої ми не зможемо відмовитися. Гарантовано, що ця пропозиція буде гіршою, ніж будь-який варіянт, підготовлений за нашої участи. Час працює проти України, і вже не перший рік.
Експерти вказують, що імплементація Мінських домовленостей не означає вичерпного розв'язання ситуації в Донбасі. Йдеться про формування мінімально необхідних умов для цього, зокрема:
-
"припинення бойових дій - джерела найбільших страждань людей;
- мінімізацію зовнішнього чинника виведенням іноземних військ та інших незаконних збройних формувань, а також відновлення повного контролю України над державним кордоном з Росією, що має унеможливити зовнішнє підживлення конфлікту і в сукупності припинити агресію;
- запуск процесу залучення ресурсів, насамперед іноземних інвестицій, для розвитку Донбасу;
- створення легітимного партнера для інклюзивного діялогу".
Детальніше про глобальні виклики перед Україною читайте у статті Олександра Литвиненка та Андрія Сменковського "Україна і світ сьогодні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".