Верховна Рада схвалила закон про медіацію

Документ
Поділитися
Верховна Рада схвалила закон про медіацію © Василь Артюшенко, ZN.UA
Закон стосується позасудової процедури врегулювання конфлікту.

Верховна Рада ухвалила закон №3504 «Про медіацію». Документ у другому читанні підтримали 302 народні депутати.

«Проєкт Закону матиме безпосередній позитивний вплив на сферу правовідносин, пов’язаних із вирішенням конфліктів (спорів), які виникають з цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносин, а також у кримінальних провадженнях при укладенні угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим та в інших сферах суспільних відносин», – йдеться у пояснювальній записці.

Закон визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору). Також визначаються принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з відповідною процедурою.

Дія закону поширюється на суспільні відносини, пов’язані з проведенням медіації з для запобігання виникненню спорів у майбутньому або врегулювання будь-яких конфліктів, у тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських та адміністративних. Також закон стосується спорів у справах про адмінправопорушення та кримінальних проваджень, в яких можна примирити потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).

Так, медіацію можна провести до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження. Також вона може бути проведена під час виконання рішення вищевказаних інстанцій. При цьому медіація ніяк не вплине на перебіг позовної давності.

Водночас у спорах, які впливають чи можуть вплинути на права та законні інтереси третіх осіб, медіація не проводиться.

Згідно із законом, фізичні та юридичні особи зможуть звернутись до медіатора для проведення медіації як до звернення до вище названих інстанцій, так і під час провадження чи виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу.

При цьому медіація проводитиметься за взаємною згодою сторін відповідно до принципів:

  • добровільності;
  • конфіденційності;
  • незалежності та нейтральності, неупередженості медіатора;
  • самовизначення та рівності прав сторін медіації.

Стати медіатором зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку у сфері медіації в Україні або за її межами. Така підготовка має тривати не менше 90 годин навчання медіатора. У тому числі 45 годин мають виділятися на практичне навчання. Також підготовка включатиме теоретичні знання та практичні навички щодо принципів, порядку та методик проведення медіації, правового регулювання медіації, етики медіатора, ведення переговорів та врегулювання конфліктів (спорів).

Закон передбачає, що підготовку у сфері медіації здійснюватимуть: 

  • заклади освіти, а також організації, що забезпечують проведення медіації;
  • об’єднання медіаторів;
  • суб’єкти господарювання будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, що мають право надавати послуги у сфері медіації або організовувати їх надання відповідно до законодавства.

Ухвалений закон визначає права та обов’язки медіатора та сторін медіації, порядок її проведення, а також вимоги до договору про медіацію та до угоди про врегулювання конфлікту (спору) за результатами медіації.

Документ також встановлює:

  • право суду оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі, якщо сторони прийняли рішення провести позасудове врегулювання спору за допомогою медіації;
  • право суду зупинити провадження у справі у разі звернення обох сторін з відповідним  клопотанням у зв’язку з проведенням медіації;
  • строк такого зупинення та можливість зупинити провадження у справі на стадії її розгляду по суті.

Також передбачено, що у разі успішного проведення медіації щодо спору, який є предметом розгляду суду, відповідній стороні судового провадження судом буде повернуто 60 % сплаченого судового збору.

У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3504 минулого року. Тоді документ підтримали 339 народних депутатів. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі