Верховний суд України скасував рішення Шостого апеляційного адміністративного суду за позовом кандидата в президенти Анатолія Гриценка про визнання протиправною та нечинною постанову Центральної виборчої комісії, яке дозволяє виборчим штабам кандидатів у президенти оплачувати роботу агітаторів.
Йдеться про рішення апеляційного адмінсуду від 1 березня за позовом Гриценка щодо постанови ЦВК від 22 лютого, якою роз'яснювалися аспекти витрачання коштів виборчого фонду кандидатів у президенти при веденні передвиборної агітації, зокрема, на підставі неоплачуваних договорів з фізособами-агітаторами.
Верховний суд задовольнив апеляцію ЦВК і визнав протиправним і недійсним лише 33-й абзац роз'яснення. У цьому скасованому абзаці говориться, що якщо залучення фізичних осіб не пов'язане з використанням їх праці на умовах трудового договору або згідно з цивільно-правовими договорами, то юридична особа, що займається передвиборчою агітацією, не є платником єдиного соціального внеску.
ЦВК наполягала, що "укладення безоплатних договорів не можна розглядати як підставу непрямого підкупу виборців", а також, що апеляційний адмінсуд прийняв помилкове рішення про те, що укладання таких договорів є непрямим підкупом виборців.
"Верховний суд не навів у мотивувальній частині належних правових аргументів, чи має право ЦВК виходити за рамки своїх повноважень і давати роз'яснення, тлумачачи імперативну статтю закону. Прийняте в такій формі рішення Верховного суду свідчить про наявність залежності судової системи і тиску вертикалі влади на суд", - заявив представник Гриценка в ЦВК Руслан Чорнолуцький у коментарі інформагентству "Інтерфакс-Україна" в ніч на середу, 6 березня.
За його словами, тепер штаб Гриценка уважно стежитиме за тим, як окремі кандидати використовують кошти виборчого фонду на оплату агітаторів, застосовуючи легалізоване судом роз'яснення ЦВК щодо компенсації витрат при проведенні передвиборчої агітації.
Нагадаємо, 1 березня Шостий апеляційний адміністративний суд скасував постанову ЦВК про аспекти ведення передвиборної агітації, яким регулюється оплата роботи агітаторів з коштів виборчого фонду.
Відповідну постанову було прийнято ЦВК 22 лютого. Згідно з постановою, штаби можуть відшкодовувати агітаторам витрати на телефонні послуги, проїзд, харчування, проживання тощо.
Перед цим у МВС нагадали про кримінальну відповідальність за оплату роботи агітаторів і спостерігачів на виборах - такі порушення виборчого законодавства поліція кваліфікуватиме як підкуп виборця.