Смерть голови «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова: головне

Поділитися
Смерть голови «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова: головне © Віталій Шишов/Instagram
Світова спільнота підозрює у вбивстві режим Лукашенка

«Політичне вбивство» – одна з головних версій, до якої схиляється світова спільнота щодо смерті 26-річного голови «Білоруського дому в Україні» (БДУ) Віталія Шишова. Він переїхав з Білорусі до України через політичне переслідування і допомагав таким же, як і він, людям, які втекли від режиму Алєксандра Лукашенка.

Хто такий Віталій Шишов

Віталій Шишов народився у 1995 році в Білорусі. У 2020-му році переїхав до Києва, щоб врятуватися від переслідування активістів, незгодних із переобранням Алєксандра Лукашенка на черговий президентський термін. Білоруська влада жорстоко затримувала та катувала активістів, які виходили на акції протесту та висловлювали свою непокору іншими мирними способами.

У Києві Шишов створив громадську організацію «Білоруський дім в Україні». Учасники ГО брали активну участь в київських акціях протесту проти режиму Лукашенка, а 27 липня провели альтернативний захід з нагоди 31-ї річниці підписання декларації про незалежність Білорусі.  Активісти допомагають білоруським мігрантам оселитися на новому місці, отримати посвідку на проживання та знайти роботу. 

У Шишова не було батьків та інших близьких родичів. Гроші активіст заробляв на фрілансі в ІТ-галузі.

Смерть і версії слідства

Віталій Шишов зник вранці 2 серпня під час пробіжки біля свого дому, про це повідомили представники «Білоруського дому в Україні». З його номера зробили кілька «глухарів» (дзвінків, які скидають одразу після відповіді на нього), після цього зв'язок з активістом зник.

3 серпня Віталія Шишова знайшли повішеним в одному з київських парків біля його дому. На місці події знайшли його мобільний телефон та особисті речі, правоохоронці вилучили їх.

Національна поліція розглядає дві версії смерті активіста: умисне вбивство та самогубство. 

В Офісі президента заявили, що Володимир Зеленський тримає слідство на контролі.

Чому у версію про самогубство не вірять?

«Навіть без попередньої інформації я б сказав, що це не самогубство», – заявив Христо Грозєв, журналіст видання Bellingcat, яке пообіцяло провести розслідування щодо загибелі Шишова. Згідно з першими викритими даними, наразі у Києві присутні співробітники ФСБ Росії, які інтегрувалися серед опозиційних білоруських груп в Україні: вони можуть бути пов’язані з убивством.

За словами друга Шишова – Юрія Щучка, тіло активіста знайшли із зламаним носом. Однак у поліції цю інформацію спростували.

«Він знав, що за нами полюють. Судячи з тих обставин, за яких було знайдено тіло, тому що співробітники поліції в приватній бесіді сказали, що у нього зламаний ніс. Я підозрюю, що це спецслужби КДБ, які працюють на режим Олександра Лукашенка», – сказав Щучко.

За словами дівчини Шишова – Божени Жолудь – в останні дні перед смертю очільник БДУ мав «погане передчуття».

«Останнім часом Віталій став уважнішим – іноді дивився, які машини під'їжджають, хто з них виходить... Він мені цього не сказав, але написав одному з наших знайомих за тиждень до трагедії: "У мене погане передчуття, якщо що, доглянь за Боженою"», – каже дівчина.

На думку Жолудь, її хлопець не міг вчинити самогубство.

«Ми обидва хворіли тиждень, лежали в ліжку, дивилися фільми. Звісно, настрій у хворої людини не на висоті, але поганих думок у Віталія не було. Звичайно, він не міг покінчити життя самогубством. У нього не було причин для цього. Він не міг так вчинити зі мною. У нас були спільні плани на майбутнє», – пояснює дівчина.

За її словами, до глави БДУ не підходили невідомі люди, однак одного разу підійшли до неї. Згодом з'ясувалося, що розмову з дівчиною записували та знімали. 

Наразі друзі Шишова просять очільника МВС Дениса Монастирського надати охорону для дівчини загиблого активіста, оскільки вона теж була серед засновників «Білоруського дому».

Голова Національної поліції України Ігор Клименко каже, що Шишов не звертався до правоохоронців з приводу можливого стеження за ним. Водночас у БДУ стверджують, що поліція про це знала.

Реакція світу

Низка країн та правозахисних організацій закликали Україну провести швидке і ефективне розслідування. ​​У Держдепі США заявили, що будуть стежити за розслідуванням. В ООН і ЄС також закликали українську владу провести ретельне розслідування.

«Обставини смерті дозволяють припускати, що вона пов'язана з переслідуванням мирних демонстрантів білоруською владою. Українська влада повинна забезпечити повне оприлюднення висновків розслідування, а в разі, якщо кого-небудь будуть обгрунтовано підозрювати у вбивстві Шишова, вони повинні бути притягнуті до відповідальності в ході справедливого судового розгляду», – заявила директорка Amnesty International в Східній Європі і Центральній Азії Марі Стразерс.

Громадські організації Free Belarus Center, «Центр прав людини ZMINA», «Восток SOS», «Правозахисний центр "Поступ"», «Освітній дім прав людини – Чернігів», проєкт «Без кордонів» у спільній заяві наголосили, що смерть Шишова може бути способом залякати та деморалізувати білоруських активістів, які виїхали з Білорусі до України.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі