Російська православна церква свідомо йде на загострення відносин і розрив євхаристійного спілкування з Вселенським патріархатом, щоб зайняти його місце і стати "всеправославным координаційним центром", вважає речник Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій Зоря.
"З 2016 року МП свідомо загострює конфлікт зі Вселенським патріархатом. Яка ж мета цього? На мою думку, мета проста: самим зайняти місце "першого патріархату". А для того, щоб цього досягти, потрібно це місце "очистити", - написав архиєпископ на своїй сторінці в Facebook ввечері у вівторок, 16 жовтня.
На думку Зорі, РПЦ використовує питання автокефалії Української церкви як привід для посилення напруги в світовому православ'ї.
В якості доказу, речник УПЦ КП наводить слова головного дипломата РПЦ митрополита Іларіона Алфєєва, який стверджує, що Константинопольський патріархат нібито "більше не є координаційним центром православного світу".
"Раніше я писав, що з 2016 року Москва прагне зібрати свій "Всеправославний собор". І зараз ми побачимо спроби провести таке сепаратне збори, залучаючи до нього ієрархів окремих помісних церков. Хоча я впевнений, що задум цей провалиться", - резюмував Зоря.
Напередодні Синод Російської православної церкви прийняв рішення про розрив евхаристичного спілкування з Константинополем через рішення Вселенського патріархату надати автокефалію Українській помісній православній церкві. Рішення Синоду РПЦ підтримав предстоятель Української православної церкви Московського патріархату митрополит Онуфрій.
Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Української помісної православної церкви. На Фанарі заявили, що процес надання Томосу триватиме. Крім того, Синод визнав недійсні анафеми, які Російська православна церква наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія.
Патріарх Київський і Всієї України-Русі Філарет повідомив, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви.
У Соборі візьмуть участь представники Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також частина єпископів Української православної церкви Московського патріархату.
Саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос, повідомив президент Петро Порошенко.
12 жовтня УПЦ КП опублікувала адресоване ієрархам запрошення до участі в об'єднавчому Соборі.
Детальніше про результати засідання Синоду Вселенського патріархату та перспективи створення Української помісної православної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Синод на Фанарі: Ласкаво просимо додому" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".