"Реформи болючі, повільні і не пройшли ще переломний момент", - запевняла аналітик Chatham House Орися Луцевич під час Київського форуму з питань безпеки.
Вона також порадила Заходу "не розчаровуватися" і стежити не лише за Києвом, а й за такими містами, як Одеса і Львів, які стали "лабораторіями змін".
Менеджер з питань закордонних справ організації "Реанімаційний пакет реформ" Олена Галушка погодилася з Луценвич і додала, що реформи ще не досягли переломної точки безповоротності. Однак головною проблемою вона назвала те, що вони "не проводяться належним чином".
"І в цих словах є частина правди. Коли я спитала 36-річну власницю маленького бізнесу з Києва про реформи, вона лише здивувалася: "Які ще реформи?". Дійсно, проголошені реформи в країні досі не принесли жодного полегшення для простих людей. Але при цьому українці досі лишаються більшими оптимістами, ніж європейці. Як сказав Брюс Стокс з Pew Research Center, 66% опитаних українців вважають, що економіка їхньої країни в "дуже поганому стані", а ще 28% відповіли, що вона "трохи погіршилася". Але при цьому 48% українців переконані, що наступне покоління буде жити краще, ніж вони самі", - йдеться в статті.
Однак, після політичної кризи, яка тривала два попередні місяці в Україні, тяжко бути в цьому впевненим. Більшість реформаторів більше не працюють в уряді, посада Генпрокурора досі порожня, а розслідування справи так званих "діамантових прокурорів" не просувається. Через це МВФ вирішив заморозити виплати фінансової допомоги.
Що ж може зробити Захід для підтримки України? Лццевич закликає підтримати тих, хто добивається змін, хоча їх в українській владі поки не критична маса. Депутат Ганна Гопко висловила аналогічні заклики.
Девід Крамер з McCain Institute закликав Захід обумовити свою допомогу, а також підключити ФБР і Департамент юстиції США до розслідувань в Україні, вивчити, які дорогі речі і де купили українські олігархи і запровадити адресні санкції до причетних до випадків корупції на найвищому рівні.
"Україна потребує об'єднання всіх зусиль", - сказав Крамер.
Водночас, під час форуму в Києві всі експерти визнали, що попри запуск Національної агенції із запобігання корупції і інших додаткових органів, справжніх змін в країні добивається громадянське суспільство.
Тим часом, 14 квітня в Україні був призначений новий уряд на чолі з Володимиром Гройсманом. Але ще до того, як парламент затвердив його, експерти висловлювати сумніви щодо здатності лояльного до президена Гройсмана проводити реформи.
"Як на мене, деякі люди надто швидко списали з рахунків новий уряд. Було б неправильно сказати, що він не здатний на реформи", - заперечив посол США в Україні Джефрі Паєтт.
Директор київського відділення Центру Вілсона Катерина Смаглій нагадала, що "Фонд Сороса" використовувати Вінницю, де Гройсман був мером, як приклад запровадження змін. І якщо голова обласної адміністрації Одеси Михеіл Саакашвілі запустив єдиний центр адміністративних послуг у портовому місті, то Гройсман зробив це у Вінниці ще у вересні 2008 року.
Але чи буде новий уряд виконувати умови МВФ? За словами Паєтта, це не можливо передбачити. Минулої осені посол назвав боротьбу з корупцією "головною битвою між старою Україною і новою". І, за словами Паєтта, Гройсман належить до нової України.
"Заради українців, нехай виявиться, що він має рацію", - йдеться в статті.
Тим часом, видання New York Times пише, що ЄБРР дав Україні 2-3 місяці на запуск реформ. Видання також нагадує, що в 2014-2014 році Україна отримала від ЄБРР 2,2 мільярди євро інвестицій. Таким чином, вона стала найбільшим одержувачем коштів від банку. Однак в 2016 році ЄБРР не так активно вкладав гроші в Україну через відсутність прогресу у проведенні реформ.
У свою чергу єврокомісар Хан на початку червня повернеться в Україну для перевірки ходу реформ. Однією з конкретних реформ, де український уряд може досягти результатів, він назвав реформу у сфері державного управління.
Нагадаємо, колишній посол США в Україні, науковий співробітник Інституту Брукінгса Стівен Пайфер заявив, що Захід може відвернутися від України, якщо в країні не будуть проводитися реформи. За його словами, новий президент США продовжить надавати допомогу Україні, якщо українське керівництво буде проводити серйозні реформи і по-справжньому боротися з корупцією.
Раніше стало відомо про розмову Гройсмана з послом США в Україні Джеффрі Пайеттом. Дипломат нагадав українському прем'єру про важливості співпраці з МВФ, проведення структурних реформ і подолання корупції.