"План Козака" в Молдові передбачав збереження на 20 років російської військової присутності, Молдова повинна була перетворитися з унітарної держави у федерацію, а Придністров'я та Гагаузія отримували статус суб'єктів федерації з правом вето на ключові питання внутрішньої та зовнішньої політики, пише усвоїй статті для ZN.UA експерт Українського інституту майбутнього Євгеній Єнін.
Автор зазначає, що інтеграція в НАТО і ЄС повинна була зникнути з порядку денного Молдови, згідно "плану Козака".
"По-третє, російська мова набувала в Молдові статусу другої державної/офіційної. По-четверте, додатковий таємний протокол передбачав гарантії збереження російської власності в Придністров'ї (набутої в результаті так званої приватизації), оплату Молдовою багатомільярдного боргу за спожитий Придністров'ям російський газ, а також гарантії безпеки проросійського керівництва Придністров'я, включно з керівниками місцевих спецслужб", - продовжує Єнін.
Експерт додає, що "план Козака" був парафований сторонами – навіть у двох різних редакціях, – але так і не підписаний.
"У 2008 році Воронін чомусь змінив свою думку з цього питання, однак Росії й тоді не вдалося протиснути свій "план Козака-2" (придністровські еліти, попри нібито повну залежність від Росії, зірвали перемовини, "зливши" західним партнерам російсько-молдовський таємний план врегулювання), а Воронін дуже скоро після цього назавжди зник з політичної сцени", - продовжує автор.
Єнін пише, що говорити про можливість реінкарнації "плану Козака" в Україні було б наївно.
"Будь-який, найпотаємніший план врегулювання конфлікту мусить мати "дорожню карту", реалізація якої передбачає низку етапів. У тому числі зміни до Основного Закону, вибори, перехідний період і т.п., на що знадобиться, як мінімум, півтора року (за умови, що всі зовнішні і внутрішні гравці чітко вкладатимуться у встановлені часові межі, що нереально). Врегулювання конфлікту завжди передбачає компроміси, а в нашій державі немає єдиного розуміння, яке саме врегулювання можна вважати перемогою (у Дніпрі таким вважатимуть одне, а у Львові чи Одесі - зовсім інше)", - відзначає експерт.
"Корупція і тіньова (чорна) економіка конфлікту формуються, буквально, за місяць-два після його початку, однак стають надійним "запобіжником" від будь-яких спроб врегулювати конфлікт ззовні (план надходження чорних надприбутків від різного роду схем у Донбасі розписаний на роки наперед, і він не передбачає жодних форс-мажорних обставин на кшталт мирних ініціатив)", - попереджає Єнін.
Детальніше про те, чи реальний "план Козака" для Донбасу, читайте в статті Євгенія Єніна "Придністровські уроки для України для ZN.UA.