Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що між США та Україною погоджена рамкова угода щодо природних копалин, яка не потребує ратифікації. Водночас він заявив, що в угоді немає положень про фонд у 500 мільярдів доларів та повну власність США.
«Там нема усіх гарантій безпеки, які хотіла бачити Україна, але я хотів, щоб там про гарантії було хоча б речення, і воно в рамковій угоді є, пункт 10, здається. … Україна більше не має боргу перед США: в угоді немає ні 500 млрд боргу, ні 350, ні 100. Це було б несправедливо по відношенню до нас, — Зеленський», — сказав він на пресконференції.
Він зазначив, що далі Київ та Вашингтон розроблятимуть окрему детальну угоду про фонд, яка уже потребуватиме ратифікації, додав президент.
«Угоду, я так пропоную, пропонують урядовці, пропонують підписувати міністрам. Я так розумію, що це розуміння обох сторін, обох країн», - додав він та сказав, що не може нічого сказати про сам формат підписання, бо наразі не володіє інформацією.
«Подумаємо, послухаємо партнерів, подумаємо, поговоримо. Не бачу в цьому питань, тому що це початок, це рамкова угода», - зазначив Зеленський.

Зазначимо, що економіст та аналітик Олексій Кущ у своїй статті для ZN.UA «Що насправді хоче Трамп від України, нав’язуючи «ресурсну угоду» вказував, що борг та цифри можуть прописати саме в додатках блі угоди. Це і є основною ціллю Трампа - зафіксувати борг, а не отримати контроль над ресурсами.
Раніше Axios з посиланням на джерела повідомив, що 25 лютого, після двох тижнів напружених переговорів, Вашингтон та Київ узгодили умови рамкової угоди щодо корисних копалин. Вона дозволить США отримати частину значних мінеральних запасів України та інвестувати у повоєнний розвиток країни.
За даними ЗМІ, Зеленському вдалося домовитися про остаточний проєкт, який не включає ключову вимогу Вашингтона щодо відшкодування «боргу» в 500 мільярдів доларів за рахунок майбутніх доходів. У проєкті угоди нібито зазначено, що Штати прагнуть зберегти Україну «вільною, суверенною та безпечною», але у документі не згадуються конкретні гарантії безпеки.
Водночас президент США Дональд Трамп оцінив угоду про рідкісноземельні копалини в трильйон доларів. На питання журналіста щодо того, що Україна отримає натомість, Трамп відповів, що це «350 мільярдів доларів і право боротися далі».