В ОБСЄ висловили стурбованість проектом Мінкульту про дезінформацію

Поділитися
В ОБСЄ висловили стурбованість проектом Мінкульту про дезінформацію Дезір впевнений, що надмірне регулювання шкодить свободі слова та незалежності журналістів
В ОБСЄ пропонують провести юридичну експертизу проекту закону

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Харлем Дезір висловив 23 січня стурбованість з приводу низки положень проекту закону, що отримав назву "закону про дезінформації" в Україні, який 20 січня Міністерство культури, молоді та спорту України виставило на загальне обговорення.

Про це йдеться в матеріалі, опублікованому на сайті організації.

"Я розумію необхідність боротьби з дезінформацією, особливо в контексті нинішнього конфлікту в Україні і навколо неї. Але це не повинно робитися за рахунок свободи засобів масової інформації та втручання держави в утримання засобів масової інформації і організацію журналістської діяльності в країні", - сказав Дезір.

Дезір підкреслює, що чинне українське законодавство має достатньо механізмів протидії суспільно небезпечної інформації.

Дезір дипломатично, але досить ясно прокоментував положення закону, що стосуються діяльності журналістів, визначені в проекті, і підкреслив, що пропонований закон істотно обмежує свободу слова в Україні.

Згідно з проектом нового закону, спрямованого на боротьбу з дезінформацією, журналісти повинні будуть мати професійну прес-карту, видану новою організацією (Асоціацією професійних журналістів України), створену у відповідності з законом і створену саме державою. Крім того, за медіа-контентом стежитиме призначений державою спеціальний комісар, який матиме право виявляти дезінформацію і вводити різні санкції, включаючи штрафи та блокування онлайн-ЗМІ. Законопроект також передбачає різні кримінальні звинувачення з санкціями від величезних штрафів до позбавлення волі на строк до семи років.

"Боротьба з дезінформацією є законною метою, - говорить Дезір. - Але право кожного на свободу вираження, яке закріплене в Конституції України і в її зобов'язаннях перед ОБСЄ та міжнародними зобов'язаннями, повинен повністю дотримуватися, - сказав він. - Саморегулювання, підтримка професійних стандартів журналістики та ініціатив щодо перевірки фактів, незалежність засобів масової інформації, різноманітність джерел для спростування неправдивої інформації та розвиток медіаграмотності є ключовими компонентами в боротьбі з маніпулюванням інформацією та першорядною важливістю для забезпечення доступу до достовірної інформації".

Представник зазначив, що кілька асоціацій ЗМІ та НУО за свободу ЗМІ, Національний союз журналістів України і Європейська федерація журналістів розкритикували новий законопроект Проект закону "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України, спрямовані на забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до правдивої інформації", головним чином тому, що він передбачає надмірне втручання державного регулювання і контролю у сфері ЗМІ і тому шкідливий для саморегуляції журналістів.

Дезір заявив, що він готовий брати участь в обговореннях з владою і провести юридичну експертизу законопроекту, щоб гарантувати, що він не вплине негативно на свободу ЗМІ і повністю відповідає міжнародним стандартам.

В Європі, яка теж страждає від дезінформації, по-іншому підходять до боротьби з нею, намагаючись знайти джерело дезінформації та існуючими інструментами притягти подавця дезінформації до відповідальності (що здатна робити і Україна вже наявними засобами).

Зокрема, збільшено бюджет на боротьбу з дезінформацією, додано кількість фахівців, які відстежують фейкові новини і виводять на їх організатора. Удосконалюються механізми притягнення винних у дезінформації до відповідальності без втручання в діяльність ЗМІ, впливу на їх незалежність і обмеження свободи слова.

Поділитися
Підготував/ла Кругленко Александрина
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі