В адміністрації президента завершили підготовку закону "Про прокуратуру" і 2 серпня його текст буде направлений на експертизу до Венеціанської комісії. Майбутня реформа органів прокуратури передбачає повне скасування загального нагляду, ліквідацію 122 прокуратур і скорочення повноважень решти.
"Прибрано все, що не пов'язано з функціями прокуратури у кримінальному процесі або з представництвом в суді. Не буде ні приписів, ні подання, ні протестів прокурора. Прокурори позбавляються тієї мало не безмежної влади, яка була у них і досі", - сказав радник президента Андрій Портнов в інтерв'ю "КоммерсантЪ-Украина".
Зокрема, за його словами, прокурори не зможуть направляти розпорядження будівельної компанії зупинити будівництво або вимагати у торговій або виробничій компанії інформацію про те, як вони займаються бізнесом.
"Передбачено повний відхід прокуратури з приватного сектора. Прокурор позбавляється права вимагати що-небудь від приватної особи чи недержавної компанії поза кримінальним процесом", - зазначив він.
Окрім того, за новою реформою буде скорочена така функція прокуратури, як представництво в судах.
"Є дві його форми - представництво інтересів громадянина і держави. Першу ми звужуємо тільки до представництва інтересів неповнолітніх, недієздатних або обмежено дієздатних... Функція представництва інтересів держави в судах також скорочується. Прокурор може звертатися до суду лише у разі бездіяльності державних або місцевих органів влади", - повідомив Портнов.
Він уточнив, що це призведе і до змін структури органів: по-перше, ліквідуються 122 спецпрокуратури - будуть розформовані всі військові, екологічні, транспортні прокуратури.
"Вводиться уніфікована трирівнева система прокуратури - будуть місцеві прокуратури (аналог районних), регіональні (аналог Кримської республіканської, обласних, Київської та Севастопольської міських прокуратур) і Генеральна прокуратура. Це означає, що міські прокуратури в обласних центрах також ліквідуються", - зазначив він.
При цьому порядок призначення, відставки генерального прокурора і термін його повноважень не зміниться, за винятком того, що граничний вік збільшений з 65 років до 70 років.
"Звичайно, я не кажу, що цей закон про прокуратуру змінює все, що необхідно. Звичайно, хотілося б зробити більше, наприклад забезпечити повну незалежність генпрокурора від усіх політичних органів. Слід було б максимально ускладнити процедуру звільнення генпрокурора. Звичайно, потрібно було б прибрати норму про те, що висловлення йому недовіри простою більшістю в парламенті тягне за собою автоматичну відставку. Проблема в тому, що всі норми гарантуються чинною Конституцією", - підкреслив Портнов.
Він висловив упевненість, що Україна отримає щодо всіх цих питань зауваження Венеціанської комісії.
"Немає сумнівів, що опозиція скористається цим і буде казати: ось, дивіться, Венеціанська комісія їх критикує. Але ми не можемо подати до Ради закон, який суперечить Конституції", - пояснив радник глави держави.
Втім, за його словами, потрібна буде подальша реформа системи прокуратури на етапі внесення подальших змін до Конституції.
Портнов розраховує, що на поданий проект документа Венеціанська комісія дасть свій висновок вже у вересні.
"Ми чекаємо конструктивних пропозицій і зауважень європейських експертів, на основі яких документ буде відкоректовано. На це нам потрібно ще близько тижня, після чого законопроект потрапить до парламенту", - повідомив він.
За його словами, якщо на початку жовтня Верховній раді вдасться прийняти документ у першому читанні, то до кінця жовтня його потрібно буде прийняти в цілому, щоб розраховувати на підписання вже у листопаді.
Відразу після набуття чинності почнеться ліквідація прокуратур та створення органів самоврядування, кваліфікаційних комісій. За прогнозами Портнова, цей процес завершиться в другій половині 2014 року. Загальний нагляд ліквідується вже після створення усіх необхідних органів. !zn
Читайте також:
Андрій Портнов для ZN.UA: "Не читав, але засуджую..."
Янукович запропонував змінити Конституцію, щоб призначати суддів і генпрокурора безстроково
В адміністрації Януковича готують декриміналізацію низки кримінальних статей
Після подій у Врадіївці Азаров переконався в необхідності реформування правоохоронних органів