Уряд Гройсмана потрібен Порошенку, щоб виграти час – Newsweek.pl

Поділитися
Уряд Гройсмана потрібен Порошенку, щоб виграти час – Newsweek.pl Уряд Гройсмана потрібен Порошенку для відбиття атак опозиціонерів на кшталт Тимошенко. © Верховна Рада
Видання пише, що новий Кабмін навряд чи працюватиме довше, ніж кілька місяців.

Після двох місяців торгів і партійної війни в України нарешті є новий прем'єр-міністр. Але уряд Володимира Гройсмана буде слабким не тому, що він сам поганий політик. Зовсім ні. У віці 38 років він став прем'єр-міністром України. А раніше був мером Вінниці і головою парламенту. Він якраз загартований в політичних боях.

Про це на сторінках польського видання Newsweek пише оглядач Міхал Кацевич, додаючи, що Гройсман своїм політичним успіхом завдячує нинішньому президенту Петру Порошенку. І саме тому його розглядають як лояльного до президента молодого чиновника, який "може дати собі раду в умовах української бюрократії".

"Плюсом буде той факт, що, на відміну від попередника Арсенія Яценюка, він не буде тихо конкурувати з президентом, тому президент для нього як батько", - вважає польський оглядач.

Він додає, що команда Гройсмана складається з таких же людей, як і він сам, а також зі старих міністрів на ключових посадах. На своєму місці лишилися міністр закордонних справ Павло Клімкін і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Останній, на думку оглядача, став "найслабшим місцем нового уряду".

"Авакову довелося лишитися в уряді, тому що такою була умова "Народного фронту". Інакше коаліція взагалі б не була сформована. Міністр внутрішніх справ має доступ до потужного ресурсу, що важливо з огляду на війну на сході країни, а також боротьби з корупцією. Парадокс полягає в тому, що, власне, міністра внутрішніх справ часто в останньому і звинувачують. Коротше кажучи, Аваков буде зручною мішенню для атак опозиції, чудовим хлопчиком для биття", - йдеться в статті.

Водночас, партія Яценюка не могла собі дозволити втратити такий важливий ресурс. Тож, на думку оглядача, збереження Авакова на посаді лише демонструє, наскільки складним був процес створення нового уряду.

"Немає жодних сумнівів, що компроміс між інтересами олігархів і планами уряду гарантуватиме, що реформи почнуть так швидко просуватися вперед, як говорить новий прем'єр", - пише Кацевич, нагадуючи, що Гройсман вже встиг назвати реформи головним пріоритетом своєї команди. Але проведення відчутних змін стало обіцянкою, яку українці чують постійно після закінчення революції. Тому громадяни швидше повірять тим, хто буде критикувати Порошенка і Гройсмана за відсутність реформ і боротьби з олігархами.

Найчастіше до такої критики вдається колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, а також кілька радикальних політиків. Тимошенко прагне повернутися до влади і дивиться на результати опитувань, які в разі проведення виборів сьогодні дають їй високі шанси здобути більше впливу. Тому впродовж всього процесу політичних торгів, які тривали перед формуванням коаліції і нового уряду, вона намагалася зірвати будь-які домовленості і підштовхнути країну до виборів.

"Але їй це не вдалося. Порошенко тиском на ворогуючі політичні табори створив уряд Гройсмана. Лише для того, щоб вижити хоча б до осені, а ще краще – до весни наступного року. Новий уряд може виграти трохи часу для партій президента і колишнього прем'єра Яценюка, які стрімко втрачають популярність", - йдеться в статті.

Автор додає, що таким чином, роль уряду Гройсмана полягає в тому, щоб бути "політичним тараном" проти усіх атак опозиції. Але з огляду на те, що йому доводиться опиратися на слабку коаліцію в парламенті, виконати цю роль буде неймовірно важко. І тому, на думку оглядача, ставка на те, що уряд Гройсмана буде працювати довше, ніж кілька місяців дуже ризикована.

"З іншого боку, якби хтось два роки тому поставив хоча б гривню на те, що уряд Яценюка працюватиме так довго, то вже був би дуже багатим", - йдеться в статті.

У свою чергу, видання Washington post у редакційній статті писало, що тепер успіх України залежить лише від Порошенка. Оскільки новий прем'єр і його команда - це політики, лояльні до президента. А видання Politico писало, що уряд Гройсмана не врятує Україну від нових потрясінь. Його призначення на короткий час стабілізуває українську політику. Однак хитка коаліція в парламенті спричинить нові проблеми.

Верховна Рада України 14 квітня прийняла відставку Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра іпризначила на цю посаду Володимира Гройсмана. Це рішення підтримали 257 депутатів. "Проти" проголосували - 50 депутатів, утрималися - 48, не голосували 35 парламентаріїв.

Петро Порошенко на честь вступу Гройсмана на посаду прем'єра привітав його величезним букетом червоних троянд.

На цьому ж засіданні Андрій Парубій, нинішній перший віце-спікер Верховної Ради, представник фракції "Народний фронт" обраний головою Верховної Ради України.

Більше про виклики для нового уряду читайте в статті Юлії Мостової "Тимчасовий уряд" в свіжому номері газети "Дзеркало тижня".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі