Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект № 3651-д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій”. За документ проголосували 301 народний депутат.
“Метою законопроекту є законодавче врегулювання окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України”, - йдеться у супровідних документах.
Зокрема, законопроект має вирішити такі питання:
- закінчення повноважень сільських, селищних, міських голів, сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, районних рад у зв’язку з ліквідацією старих та формуванням нових районів;
- реорганізації вказаних органів та посад як юридичних осіб публічного права, у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України;
- правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків територіальних громад, території яких були включені до територій ОТГ, затверджених урядом;
- правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів;
- продовження до закінчення бюджетного періоду виконання бюджетів територіальних громад, прийнятих до затвердження Кабінетом міністрів територій територіальних громад в регіонах України, та бюджетів районів, які ліквідовані Верховною Радою;
- утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, у зв’язку з формуванням нових районів;
- особливостей державної реєстрації щодо органів місцевого самоврядування та РДА як юридичних осіб публічного права, у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України.
Зазначимо, що народні депутати критично затягнули з прийняттям відповідного законопроекту. Документ мали ухвалити ще до місцевих виборів виборів 25 жовтня. Адже деякі райради вже провели перші сесії, чим ускладнили процедуру передачі влади.
“Більшість питань врегульовані і є взаємодія між виконавчою і законодавчою владою. Серед спірних питань, які залишалися відкритими до останнього моменту були кадрове питання (перехід працівників з РДА в громади), питання територіальних центрів і питання районних лікарень. Питання кадрів врегульовано правкою комітету і НАДС (Національне агентство України з питань державної служби - ред.) і перехід буде без конкурсу, навколо лікарень досі точиться дискусія з асоціаціями. За терцентру сподіваємося, що Мінсоц не підведе”, - уточнило джерело ZN.UA у профільному комітеті Верховної Ради.
Нагадаємо, 17 липня Верховна Рада прийняла постанову №3650 про ліквідацію та утворення районів. В рамках адмінстративно-територіальної реформи в Україні були ліквідовані 490 районів, замість них створили 136 нових.
Законопроект №3651-д парламент спочатку відправив на доопрацювання в комітет. У свою чергу комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування після роботи над документом рекомендував народним депутатам ухвалити його за основу та в цілому. Однак 3 листопада документ ухвалили лише у першому читанні. Тоді документ підтримали 280 парламентарів.
Про те, як вплине створення нових районів в Україні на життя українців, читайте в статті Юрія Ганущака “Нові райони: вікно можливостей або управлінський хаос?”.