Крім того, що "Укроборонпром" зриває виконання оборонного замовлення, пов'язаного з постачаннями озброєнь і військової техніки для потреб Збройних сил вітчизняного виробництва, на кінець червня поточного року для потреб ЗСУ не поставлено з імпорту озброєнь і військової техніки майже на 755 млн грн.
Про це в статті для DT.UA пише Дмитро Менделєєв.
При цьому мова йде не про якісь поставки з Росії, адже вони повністю припинені. Автор в статті спеціально не називає країни-експортери, щоб не завдати шкоди переговорам.
За даними Міноборони, викладених у листі від 26.06.2015 за №247/4/1311 з Департаменту озброєння та військової техніки Міноборони на ім'я першого заступника генерального директора ДК "Укроборонпром" С. Пинькаса, підписану тимчасово виконуючим обов'язки директора Департаменту А. Артюшенком, не виконані навіть поставки з торішнім контрактами. Заборгованість постачальників за 2014 рік становить майже 249 млн грн.
"Високий" рівень організації закупівель за кордоном не дозволив нашим військовим отримати за контрактами у 2014 р. компактних систем радіорозвідки та пеленгації на суму 62 млн грн; систем електронної протидії - на 160 млн; безпілотників - на 26 млн.
Уже нинішнього року підприємства-імпортери "Укроборонпрому" недопоставили боєприпасів на суму 208 млн грн; зенітних установок - на 11 млн; самохідних мінометів - на 160 млн. Крім того, військові не отримали переносних передатчиків перешкод, систем пеленгації, прицілів до гранатометів.
Ще на 435 млн грн на імпортні поставки в рамках оборонного замовлення у 2015 р. імпортери з "Укроборонпрому" навіть не підписали контрактів.
"Людині, не особливо умудреній досвідом ведення переговорів з іноземними постачальниками, зрозуміло, що такі договори за один день не підписуються. А тому зрозуміла стурбованість військового відомства своєчасним виконанням цих позицій оборонного замовлення у другому півріччі поточного року, коли треба планувати закупівлі на наступний рік", - відзначає автор.
Менделєєв нагадує, що уряд за плачевний стан справ у сфері імпорту озброєнь несе пряму відповідальність, оскільки саме він наділяє підприємства подібними повноваженнями.
"Чому досі не прийнято рішення про можливість усунення яких-завгодно посередників (хай навіть державних) у цій сфері, якщо їхня діяльність виявилася абсолютно неефективною? Чому Міноборони не може самостійно організувати закупівлі за кордоном? Чому військові відомства навіть нерозвинених країн самостійно закуповують техніку за кордоном, а наше Міноборони без таких повноважень досі? Можливо, має рацію О.Турчинов: чи не час за невиконання оборонного замовлення притягувати до кримінальної відповідальності? Чи знову заплющуватимемо очі на цих діячів, бо вони з команди президента або прем'єр-міністра, або представники якоїсь політичної сили, яку карати за ці діяння не можна?", - резюмується в статті.
Менделєєв окремо підкреслює, що всі викладені ним матеріали не є державною і службовою таємницею, а доступ до цих документів не закритий ніякими грифами секретності.
Детальніше про зриви "Укроборонпромом" оборонного замовлення читайте у статті Дмитра МенделєєваРічниця "Укроборонпрому" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".
Як раніше писав Менделєєв у статті "Черга у спину" для DT.UA "Укроборонпром" поставляє армії несправну військову техніку після "ремонту", ВСУ закуповують комерційне обладнання замість військового і відмовляються від техніки з Канади, а дві третини з помпою переданих армії новеньких Бтрів зламалися через конструктивні недоробки.