Спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер запевнив, що західні партнери не вимагатиvenm від України проведення виборів в окупованих районах Донбасу до виведення російських військ.
"Я не бачу сценарію, коли Україну підштовхуватимуть до проведення виборів, коли території залишаються окупованими. Реалізація "формули Штайнмаєра" можлива лише після того, як вибори відбудуться", = заявив американський дипломат в інтерв'ю "ТСН", опублікованому в неділю, 15 серпня.
Волкер підкреслив, що Франція і Німеччина поділяють позицію США щодо неможливості проведення виборів в умовах російської окупації.
"Я часто спілкуюся зі своїми французькими та німецькими колегами, і знаю, що вони не бачать можливостей для місцевих виборів у середовищі, яку досі контролюють російські сили", - зазначив спецпредставник Держдепартаменту.
Волкер пояснив, що стартом до реалізації "формули Штайнмаєра" можуть стати місцеві вибори в ОРДЛО. Але спершу окуповану територію мають покинути російські військові, а незаконні збройні формувань – повинні бути роззброєні. Крім того, для стабілізації ситуації в регіон треба ввести міжнародних миротворців, підкреслив дипломат.
Нагадаємо, 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Він також повідомив про наміри домагатися його проведення у поточному місяці. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".
Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість, "формулу Штайнмаєра" на зустрічі "Нормандської четвірки" затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
У той же час, міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенкоо. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.
Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.
13 вересня Верховна Рада голосами фракцій "Слуги народу", "Опозиційної платформи – За життя", "Батьківщини" і групи "За майбутнє" достроково розпустила Центральну виборчу комісію. Найближчим часом парламент має затвердити новий склад ЦВК.