Україна вступає в нову політичну еру. Знову

Поділитися
Україна вступає в нову політичну еру. Знову
До 70 відсотків місць у парламенті можуть перейти в інше русло, звільнивши більшу частину старої політичної гвардії. Однак нерішучість лабіринтової політики в Україні може стати фатальною перешкодою.

В Україні триває надзвичайна політична зміна варти. Через три місяці після того, як телевізійний комік Володимир Зеленський здобув переконливу на виборах президента України, партія "Слуга народу", яку він створив з нічого, після свого популярного телешоу - в опитуваннях набирає більше 42 відсотків голосів і готова до гучної перемоги на парламентських виборах у неділю. В уряді ця партія планує об'єднатися з іншого нової політсилою, створеною музикантом Святославом Вакарчуком. Оскільки в обох партійних списках майже повністю представлені люди, які раніше не були депутатами, це може означати найбільше передвиборче очищення влади після здобуття незалежності в 1991 році, йдеться в редакційній колонці газети Financial Times.

Газета відзначає, що незважаючи на всі безсумнівні досягнення після Революції Гідності 2014 року, опитування підкреслюють розчарування українців у тому, що вони не побачили більшого поліпшення у своєму повсякденному житті. Партія Петра Порошенка, якого Зеленський змінив на посту президента, опустилася на третє місце. І все ж українці не розгортаються у великих кількостях - як вони зробили п'ять років після Помаранчевої революції 2004 року – в бік проросійських партій і кандидатів. Проросійська партія "Опозиційна платформа – За життя" займає друге місце в опитуваннях громадської думки, але набирає лише 13%. Її заклик, заснований головним чином на твердженнях про те, що тільки вона може принести мир у вибуху російської війни в Донбасі.

Зеленський також обіцяє мир, але поєднує це з обіцянкою зробити те, чого багато українців прагнуть найбільше: нарешті придушити повсюдну корупцію і модернізувати реформи, щоб вивести країну на європейський шлях розвитку. Новим партіям може бути складніше змістити чинних депутатів на половині місць у парламенті, обраних не за партійними списками, а по одномандатних округах. Але "Слуга народу" Зеленського, можливо, ще буде першою партією, яка отримає абсолютну більшість у пострадянську епоху в Україні. Якщо ні, то очікується, що вона об'єднається з партією "Голос" Вакарчука, у якої аналогічна платформа і партія йде четвертою в опитуваннях.

За деякими прогнозами, до 70 відсотків місць у парламенті можуть перейти в інше русло, звільнивши більшу частину старої політичної гвардії, яка залишилася на місці навіть після революції 2014 року. Підтримуюче і нове обличчя парламентської більшості може дати Зеленському можливість теоретично сформувати уряд і провести реформи, які колишня адміністрація не змогла.

Проте підводних каменів більш ніж достатньо. У двох нових партій мало продуманих програм, крім їх основних обіцянок. У той час як відсутність зв'язків з минулим може бути позитивним фактором, нерішучість лабіринтової політики в Україні може стати фатальною перешкодою. Парламент новачків може означати хаос. Найголовніше, неясно, скільки олігархів, які довго розглядали країну як вотчину, фінансували і організовували нові партії і кандидатів за лаштунками.

Вплив Ігоря Коломойського, чий телеканал транслює програми Зеленського, на президента і його партію залишається відкритим питанням. Зеленський досі не виявив упередженість по відношенню до мільярдера, який відчайдушно намагається повернути свій націоналізований "ПриватБанк", хоча і призначив адвоката Коломойського Андрія Богдана главою свого Офісу. Деякі побоюються, що Зеленський може зробити Богдана прем'єрміністром. Щоб продемонструвати свою незалежність і для загального блага країни, він має уникати такого кроку і використовувати перемогу в неділю, щоб зібрати першокласний уряд на чолі з перевіреним реформатором. Тоді на папері в України буде найкраща можливість з 1991 року змінити своє майбутнє. Це була б величезна трагедія для українців і для Європи, якщо цей шанс проґавлять, підкреслює FT.

21 травня президент Володимир Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня.

24 травня в Україні стартувала передвиборча кампанія до Верховної Ради України.

20 червня Конституційний суд України визнав законним указ президента України про "розпуск" Ради і призначення позачергових парламентських виборів на липень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі