Україна вимагає відводу судді Апеляційного суду Амстердама, який веде справу про "скіфське золото"

Поділитися
Україна вимагає відводу судді Апеляційного суду Амстердама, який веде справу про Справу розглядатимуть ще довго © podrobnosti.ua
Суддя Апеляційного суду здійснював представництво інтересів російської компанії "Промнафтобуд" у справі проти ВАТ "НК "ЮКОС", тобто, фактично, захищав інтереси Російської Федерації

Україна звернулася у відповідні інстанції з проханням про заміну судді Апеляційного суду, який веде справу про "скіфське золото". Причина - його представництво в судах Росії і можлива упередженість при розгляді справи.

Україна подала клопотання про відвід судді Апеляційного суду Амстердама, який розглядає справу про "скіфське золото", повідомляє Міністерство юстиції країни.

Міністерству юстиції стало відомо про існування обставин у справі про повернення в Україну музейної колекції "Крим. Золотий острів у Чорному морі", які можуть свідчити про упередженість головуючого судді, котрий розглядає справу, й це викликає сумнів у його об'єктивності в розгляді справи, йдеться в повідомленні.

Так, суддя Апеляційного суду Амстердама протягом кількох років здійснював представництво інтересів російської компанії "Промнафтабуд" (рос. "Промнефтьстрой") у справі проти ВАТ "НК "ЮКОС", тому фактично захищав інтереси Російської Федерації як основного інтересанта у вирішенні справи на користь "Промнафтабуду". Крім того, представництво інтересів "Промнафтабуду" він здійснював у тісній співпраці з адвокатами, які представляють інтереси кримських музеїв.

Мін'юст повідомив, що за результатами розгляду цієї справи голландський суд відмовив у визнанні та зверненні до виконання на території Нідерландів рішення Московського арбітражного суду 2006 року про визнання ВАТ "НК "ЮКОС" банкрутом і продажу акцій голландської структури ВАТ "НК "ЮКОС" (Yukos Finance BV) компанії "Промнафтабуд".

Голландський суд визнав, що банкрутство ВАТ "НК "ЮКОС" сфабрикувала російська влада з порушенням фундаментальних засад права.

Зважаючи на ці обставини, 6 вересня поточного року держава Україна звернулася до судді з клопотанням про самовідвід і водночас просила відреагувати на це клопотання до 11 вересня.

"12.09.2019 секретар суду повідомив державі Україна, що головуючий суддя не бачить підстав для самовідводу. 13.09.2019 держава Україна подала клопотання про відвід судді до Апеляційного суду Амстердама", - йдеться в повідомленні Мін'юсту.

Як повідомлялося, виставку "Крим – золотий острів у Чорному морі" в музеї Алларда Пірсона було сформовано з колекцій п'яти музеїв, один з яких розташований у Києві, чотири - в Криму. Оскільки Нідерланди не визнають приєднання Криму до Росії, яке відбулося вже після відкриття виставки, постало питання про те, кому повертати колекцію.

За словами колишнього міністра юстиції України Павла Петренка, на території Королівства Нідерланди розташовані понад 565 музейних предметів колекції "Крим – золотий острів у Чорному морі" з Музейного фонду України. Переважно це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції - EUR10 млн.

У Мінкультури РФ у вересні 2014 року заявили, що експонати "скіфського золота" з київських музеїв повернено до Києва, предмети з кримських музеїв залишаються в Голландії після спільної виставки в амстердамському музеї.

Офіційна позиція України - "експонати не можуть бути повернені на окуповану територію, яка тимчасово перебуває не під українським контролем, їх треба передати безпосередньо державі Україна".

Нагадаємо, Апеляційний суд Амстердама попросив додаткову інформацію щодо суперечки України і окупаційної адміністрації музеїв анексованого Росією Криму за так зване "скіфське золото", а остаточне рішення може винести через 6-9 місяців.

Виставка "Крим. Золотий острів в Чорному морі" в музеї Алларда Пірсона була сформована з колекцій чотирьох кримських і одного київського музею. Після анексії півострова в 2014 році Росія висунула претензії на експонати з Криму. Позивачами виступили кримські музеї, підконтрольні окупаційній адміністрації.

Зараз на території Королівства Нідерланди знаходиться понад 565 предметів Музейного фонду України. В основному це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції – 10 мільйонів євро.

У грудні 2016 року Печерський райсуд Києва наклав арешт на "скіфське золото", в Інтерпол направили документи для оголошення арештованого майна в міжнародний розшук.

Тоді ж Окружний адміністративний суд Амстердама прийняв рішення, що експонати кримських музеїв з колекції "Крим. Золотий острів в Чорному морі" необхідно повернути в Україну. 11 березня 2019 року розпочалися слухання справи щодо повернення в Україну "скіфського золота" в Апеляційному суді Амстердама.

Поділитися
Підготував/ла Кругленко Александрина
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі