Україна зажадає у Росії в міжнародних судах компенсувати збиток за анексію Криму і окупацію територій Донбасу, сума претензій за позовами перевищить 50 мільярдів доларів, заявив глава МЗС України Павло Клімкін в ефірі програми "Лівий берег з Сонею Кошкіною".
"Ми вже знаємо, яке відшкодування шкоди ми будемо вимагати...Мова йде про мільярдні суми. Причому мільярдні суми можуть бути за різними позовами. Думаю, в результаті сума за деякими позовами може в порядку свого величини дорівнювати "справі ЮКОСа" ЮКОС в Гаазі відсудив у Росії млрд - ред.), - розповів глава МЗС.
"Ми порахували все. Навіть вартість природних ресурсів, включаючи пісок, який ми не можемо використовувати", - пояснив він.
Розповідаючи детальніше про позови, Клімкін зазначив: "У Міжнародний суд ООН ще ніхто не звертався з позовами щодо невиконання Конвенції по фінансуванню тероризму. І якщо ми доведемо, що Росія як держава фінансувала і фінансує тероризм, це може привести Росію до абсолютно непередбачуваних обставин".
"Це можуть бути додаткові обмеження, які можуть бути накладені на Росію в ході її взаємодії з міжнародними інституціями. Також це може бути заборона Росії щодо участі у деяких міжнародно-правових форматах", - уточнив міністр можливі наслідки.
Відповідаючи на питання про те, чи можна під цим розуміти міжнародну ізоляцію Росії, він сказав: "Так, істотну частину міжнародної ізоляції".
При цьому міністр підкреслив, що отримання подібних судових рішень не варто чекати в короткостроковій перспективі: "Це питання чотирьох-шести років".
Рік тому Україна розпочала процес подачі позову в Міжнародний суд ООН щодо порушення Росією міжнародної конвенції про заборону фінансування тероризму та за підтримку терористів на сході країни.
Між тим, Станіслав Батрин у статті для DT.UA зазначає, що збиток від анексії Криму і Донбасу можна підрахувати, але не математика є вирішальним аргументом у боротьбі. Вирішальне значення мають конкретні юридичні дії тактичного і стратегічного характеру - менеджмент юридичного захисту інтересів країни.
Інструменти правового захисту національних інтересів України слід розділити на символічні і практичні. До символічних автор зараховує ряд позовів держави в міжнародні судові установи, які в результаті яких не призведуть до встановлення і оцінки фактів агресії РФ як держави, або вимагають згоди на застосування юрисдикції, або приречені на банальне невиконання рішень, або цілісно не вирішують питання стягнення збитків.
Докладніше читайте в статті Війна проти Росії: юридичний фронт Станіслава Батрина в тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".