Про це сьогодні пише видання The Economist. Цього тижня Байден здійснив свій четвертий візит в Київ з часів української революції і виголосив палку промову перед українським парламентом, закликавши викорінити "ракову пухлину корупції". При цьому американський віце-президент згадав і про жертву "Небесної сотні".
А в цей же час, поки Байден говорив, Роман Байдовський постав перед суддями у маленькій залі в іншому кутку міста. Його син, 23-річний Сергій, - один з "Небесної сотні". Вбивці Сергія і їхні покровителі досі не покарані. Некомпетентність ускладнила розслідування, а стара гвардія у службах безпеки підірвала його. Тарас Хаталяк з правозахисної групи "Опора" додає, що в Україні "немає політичної волі" розслідувати ці злочини.
Коли Сергій пішов на Майдан, він сказав батькові: "Я хочу, щоб мої діти жили в нормальній країні". Однак обіцянки, дані політиками демонстрантам, не виконуються. З часів Майдану, в Україні відбулася зміна трьох Генпрокурорів, але ніхто з них не завершив жодного розслідування проти колишніх чиновників режиму Віктора Януковича. Лише двох людей запідозрили у причетності до вбивства демонстрантів, але вони обоє солдати низького рангу. А ключовим підозрюваним дозволили втекти. В це й же час, для покарання винних у економічних злочинах теж було надто мало зроблено, тому ЄС доведеться зняти санкції проти колишніх українських чиновників.
Генеральний прокурор Віктор Шокін, який також належить до близького кола президента Петра Порошенка, проігнорував випадки корупції серед нинішніх високо посадовців. Доля Шокіна також була предметом розмови під час візиту Байдена в Київ. Українські активісти закликали до звільнення Генпрокурора, але Порошенко відмовився. Адже незалежний прокурор на цій посаді позбавить його потужного політичного інструменту і може почати розслідування проти наближених до президента людей.
Спроби створити нові антикорупційні відомства теж зіштовхнулися з ненормальним опором.
"Якщо вони зможуть зловити "велику рибу", то існує ризик, що вона почне говорити", - пояснив виданню неназваний західний дипломат.
Процес обрання голови нового Антикорупційного бюро тривав аж до останнього моменту. Нарешті минулого тижня нібито незалежного кандидата нарешті обрали, але лише під подвійним тиском громадянського суспільства і Заходу.
"Багато з нас вже втомилися від покровительства над цими хлопцями і стеження за кожним їхнім кроком", - додав західний дипломат.
Водночас звільнення Шокіна не дасть великого ефекту. У процесі обрання нового Генпрокурора, швидше за все, 80% кандидатів будуть зі старої гвардії. У цьому впевнений заступник Генпрокурора Віталій Касько, який наразі перебуває в конфлікті з Шокіним.
"Герпес не на губах, а в крові. Нам потрібно боротися з вірусом, а не з його симптомами", - сказала The Economist головний редактор тижневика "Дзеркало Тижня. Україна" Юлія Мостова.
У провалі реального правосуддя багато хто в Києві звинувачує прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і президента Петра Порошенка.
"Ці хлопці прийшли до влади, але вони не ті, кому варто було б очолити країну. Їхні цілі дуже далекі від ідей Майдану", - каже Володимир Бондарчук, чий батько теж загинув на Майдані.
В цей же час, оглядач Bloomnerg Леонід Бершидський звернув увагу на те, що віце-президент США Джозеф Байден закликав Україну боротись з корупцією, але не чіпати Яценюка. В промові перед парламентом України він назвав корупцію "раковою пухлиною", яка не дозволяє країні стати успішною демократією. Але його заклики до політичної стабільності фактично захищають цю ж таки корумповану систему, яка дозволяє друзям президента і прем'єра ділити між собою можливості "доїти" безпорадну країну.
Нагадаємо, що 7 грудня віце-президент США Джозеф Байден прибув з офіційним візитом до Києва. Візит Байдена триватиме до вівторка, 8 грудня. У понеділок у віце-президента відбулися зустрічі з представниками громадянського суспільства, президентом України Петром Порошенком прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком.