Про це сьогодні на сторінках New York Times пише колишній посол Фінляндії в Росії Рене Нюберг.
Він нагадує, що екс-радник президента США з питань національної безпеки Збігнєв Бжезинський говорив про "фінляндизацію" України, як вихід з кризи. Це вигадане американцем слово означало, що Київ повинен визнати російське панування в Східній Європі.
Однак фінський дипломат не погоджується з Бжезинським.
"Фінляндизація, чи виклик виживання маленької нації в тіні більшої, може стати рішенням для України, але це не те, про що говорить Бзежинський.", - пише Нюберг.
На його думку, "фінляндизація" України не означає "капітуляцію", а навпаки – ключ до побудови відносин, асиметричних в плані могутності країн. Фінський дипломат зауважує, що після Другої Світової війни його країна змогла змусити СРСР залишити її в спокої і дозволити інтегруватися в західне суспільство.
Після смерті Йосипа Сталіна президент Фінляндії Урхо Каконен дав зрозуміти СРСР, що фіни будуть боронити свою незалежність. Він також зміг переконати Кремль, що в разі створення перепон на шляху Фінляндії до зближення із Заходом, постраждає не лише фінська економіка, а й радянська.
"Якщо подивитися на речі в такому ключі, то президент України Петро Порошенко діє правильно", - пише Нюберг.
Поява сильної української національної ідентичності стала одним з наслідків агресії Росії. Крім того, в неї виникли серйозні економічні проблеми із Заходом. І поворот до Китаю не врятують Москву від наслідків тяжких відносин з ЄС.
"Найкращий спосіб захисту для Уркаїни – це зібратися з духом і продемонструвати, що наполегливе протистояння Росії економічній інтеграції України з ЄС породить хаос, який Москва не може собі дозволити", - пише автор, зауважуючи, що саме так Фінляндія вчинила у 60-х і 70-х роках.
Раніше Збігнєв Бжезинський писав, що в Україні у Путіна є вибір із трьох варіантів: взяти курс на компроміс у відносинах з Україною, продовжити спонсорування слабо завуальованого військового втручання або вторгнутися в Україну. !zn