Саміт в Ризі, який пройде 21-22 травня, може привнести зменшення "східних амбіцій" в Україні, Молдові і Грузії, які раніше з величезним ентузіазмом ставилися до співпраці з ЄС, повідомляє The Financial Times.
"Проект висновків саміту, який є в розпорядженні видання, демонструє, що ці країни покинуть Ригу без будь-яких "перемог", які допомогли б їм переконати своїх громадян у перевагах партнерства з ЄС в той час, коли вони стикаються з тиском Москви", - йдеться в статті.
На саміті в Ризі не прозвучать сильні заяви, що дасть шанс Росії примножити "скептицизм серед колишніх радянських країн", - вважає керівник тбіліського "Центру стратегічних досліджень" Каха Гоголашвили.
Створене в 2009 році Східне партнерство спрямоване на те, щоб нести демократію шести колишнім радянським країнам, в тому числі і Білорусі, Вірменії та Азербайджану, пропонуючи співпрацю та вільну торгівлю в обмін на реформи.
Однак Росія побачила в цьому план змови, метою якої є залучення цих країн до ЄС і НАТО, підрив Євразійського економічного союзу.
Конфлікт в Україні поставив перед державами ЄС дилему. Поглиблення партнерства посилює ризики і провокує гнів Росії, навіть у разі припинення вогню на Сході України.
"Але "задній хід" засмутить тих, хто підтримував прозахідні уряди, зробити ЄС в їх очах слабким, і, як каже один європейський міністр, "позначить територію для росіян", - йдеться в статті.
Україна, Грузія і Молдова кажуть, що їм потрібні результати, а не заяви. Переваги торговельних угод навряд чи будуть відчуватися простими громадянами протягом ще декількох років.
"Люди кажуть, навіщо нам стати більш демократичними, більш прозорими, якщо нічого не відбувається?", - говорить грузинський бізнесмен. "Це закритий клуб, люди всередині багаті, і вони не хочуть, щоб хто-небудь ще там був. Ось як це виглядає з боку", - додав він.
У теорії європейський договір каже, що всі європейські країни можуть приєднатися, якщо вони виконують демократичні умови.
Молдова "виграла" бажаний безвізовий режим минулому році, а ось надії Грузії і України на його отримання розбиті. Країни ЄС побоюються потік українських біженців.
"Епоха далекоглядної, експансивної політики ЄС давно закінчилася", - каже дипломат ЄС. "Не так багато сидять за цим столом Гельмутов Колей (колишній федеральний канцлер Німеччини – ред.) або Франсуа Миттеранів (колишній президент Франції – ред.), щоб будувати європейську сім'ю", - додав він.
Повідомлялося, що міністр закордонних справ України Павло Клімкін чекає від саміту в Ризі обіцянки надати Україні безвізовий режим в 2016 році.