Україна самостійно не зможе притягнути до відповідальності Володимира Путіна і вище керівництво РФ, а лише в результаті розслідування Міжнародного кримінального суду. Постраждалі внаслідок конфлікту підтримують співпрацю з МКС.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Надія Волкова, голова Ukrainian Legal Advisory Group. За її словами, за ці п'ять років до Офісу прокурора МКС було направлено десятки повідомлень різними НУО та правоохоронними органами про порушення Римського статуту, на основі свідчень потерпілих.
"Ратифікувавши статут, Україна продемонструє, що вона готова нести відповідальність і захищати свій народ, зробить потужний внесок в національні та міжнародні процеси правосуддя, подасть важливий сигнал своїм опонентам (особливо важливий у світлі недавніх негативних для України рухів у Парламентській асамблеї Ради Європи) і стане частиною боротьби за подолання безкарності в усьому світі", - зазначає юрист.
При цьому, на її думку, Україна убезпечить себе від реальних та майбутніх атак (як це було у випадку з Грузією), забезпечить додатковий захист постраждалим від конфлікту на сході України та в Криму.
На думку експертів, основні злочини проти України, в яких підозрюються керівництво РФ та його поплічники, - агресія і тероризм - не можуть бути розслідувані Міжнародним кримінальним судом (Гаазьким трибуналом). Зміст поняття "агресія" з'явилося в Статуті МКС лише в липні 2018 р., а згідно з його нормами, можуть бути розслідувані тільки акти агресії, вчинені після цієї дати. На злочини, пов'язані з тероризмом, повноваження Суду не поширюються в принципі, оскільки такого поняття в Статуті просто немає.
Докладніше про необхідність ратифікації Римського статуту читайте у статті Надії Волкової "Навіщо Україні Римський статут і Міжнародний кримінальний суд" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".