Україна і Білорусь обмінялися ратифікаційними грамотами про договір про державний кордон від 12 травня 1997 року.
Як повідомляє прес-служба глави української держави, відповідний протокол був підписаний 18 травня в Києві у присутності президента України 3 і президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Як відомо, за те, щоб оформити згідно з міжнародним правом українсько-білоруський кордон, Олександр Лукашенко довгі роки вимагав відступні - 134 млн дол. Ці мільйони нібито винні Білорусі ще з 1992 р. українські суб'єкти господарської діяльності: білоруси вважали, що після розпаду Радянського Союзу їх підприємства перерахували українським гроші, а оплачену продукцію так і не отримали.
Претензії до нашої країни виглядають достатньо спірними. На початку дев'яностих і українські підприємства не отримували від білорусів оплати за поставлений товар. Тим не менш, Мінськ наполегливо домагався, щоб Києва визнав цей борг державним. А після 1997 р. почав пов'язувати ратифікацію українсько-білоруського договору про держкордон з визнанням українською стороною боргу.
Переконати білоруського президента було неможливо. Україна погодилася заплатити заради того, щоб договір про кордон набув чинності. Зокрема, проведення демаркації кордону вимагає Європейський Союз, з яким наша країна веде діалог щодо безвізового режиму.
Питання було тільки в тому, в якій формі українська сторона перерахує гроші Мінську: Київ не хотів створювати прецедент, визнаючи борг господарюючих суб'єктів державним. Цим не забули скористатися і інші країни СНД.
За інформацією ZN.UA, у домовленостях Києва та Мінська передбачено кілька компенсаційних схем. По-перше, планується активне співробітництво у сфері ВТС, що розширює ринок збуту української та білоруської спеціальної продукції. Від наших держпідприємств чекають постачання комплектуючих, в першу чергу для ППО. А от від "Укрспецекспорту" - більш масштабних схем, що виходять далеко за межі двостороннього співробітництва.
По-друге, як і раніше передбачаються поставки електроенергії в Білорусь зі знижкою, що робить можливим її подальший реекспорт. Проблема перевиробництва електроенергії навіть була піднята на останньому засіданні українського уряду. По-третє, Київ передбачає для Мінська пільгові транспортні тарифи. По-четверте, очікуються поставки в Україну білоруських тракторів і комбайнів.
Візит білоруського президента дозволив завершити тривалу епопею з договором про українсько-білоруський кордон. Знявши ж проблему у відносинах з Мінськом, Україна поставить ще одну галочку навпроти одного з пунктів у своєму діалозі з Брюсселем. !zn
Читайте також:
Лукашенко розраховує отримати ряд пільг за ратифікацію договору про кордон з Україною
Лукашенко розпереживався за долю України
Янукович і Лукашенко обговорили створення громадського руху Білорусі - України - Росії