Україна не вестиме прямих переговорів із бойовиками і не дозволить Росії зайняти позицію «посередника над конфліктом», заявив в. о. голови української делегації у Тристоронній контактній групі Андрій Костін в інтерв'ю «РБК-Україна».
«Наша позиція дуже чітка. (…) Тієї моделі, про яку говорить РФ, не буде. Не буде цього формату прямих переговорів, коли Росія опиниться начебто «над конфліктом», стане черговим «посередником». Це якраз ті червоні лінії, про які я говорив», - зазначив він.
Україна готова проводити переговори щодо Донбасу лише у форматі ТКГ, нормандському форматі або будь-яких інших за участю Києва, Москви та міжнародних посередників, стверджує Костін.
За даними ZN.UA, перед засіданням ТКГ 8-9 лютого «представники» ОРДЛО звернулися до спецпредставника голови ОБСЄ Мікко Кіннунена з листом, у якому стверджували, що керівник офісу президента Андрій Єрмак під час нормандської зустрічі зобов'язався розглянути їхні пропозиції.
Приймаючи до розгляду «документи» окупантів, Україна ще до «прямих переговорів» ставить під загрозу врегулювання конфлікту на українських умовах і власне майбутнє (мир на умовах Кремля загрожує існуванню суверенної держави).
«Москва хоче, щоб ми почали розглядати документи, які ОРДЛО представляють у ТКГ. Якщо це зробимо, ми де-факто визнаємо їх стороною конфлікту та суб'єктом переговорів. Власне, саме цього Кремль і домагається всі ці роки. (…) Якщо ми зробимо такий крок, то нам доведеться і далі йти цією дорогою», - пояснює член української делегації у ТКГ Сергій Гармаш.
На думку Гармаша, ескалація на російсько-українському кордоні може бути частиною сценарію з примусу України до виконання Мінських угод у російському трактуванні. В. о. голови української делегації такий зв'язок заперечує.
Напередодні президент РФ Владімір Путін провів із французьким колегою Еммануелем Макроном переговори щодо загрози російського вторгнення в Україну. Виступаючи на брифінгу за підсумками переговорів, він звернувся до президента Володимира Зеленського.
«У Києві то кажуть, що виконуватимуть Мінські угоди, то кажуть, що це зруйнує їхню країну. І президент України нещодавно заявив, що йому жоден пункт не подобається з цих Мінських угод. Ну, подобається - не подобається, терпи, моя красуня! Треба виконувати!», - у хамській манері вимагав Путін.
Раніше секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данилов застеріг Захід від примусу України до виконання Мінських угод. Він зазначив, що спроба їх реалізації може спровокувати внутрішні заворушення, з яких Москва матиме зиск.
Докладніше про те, чому виконання політичної частини мінських домовленостей зруйнує Україну, читайте у статті Тетяни Силиної «Трупна отрута «Мінська»: три способи уникнути страти України, яку задумав Путін».
Які ризики для України несе реалізація угод із ухваленням «особливого статусу» Донбасу, пояснює Олександр Шульга у статті «Траєкторією криз. Від «Мінська» до дострокових президентських виборів?» у ZN.UA.